Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Jak chronić rośliny doniczkowe przed kotami?

Podobno posiadanie kotów nie idzie w parze z utrzymaniem kwiatów doniczkowych. Te urocze futrzaki bardzo często obgryzają liście roślin, kopią w doniczkach, a nawet zjadają ich kwiaty. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, by rośliny doniczkowe mogły koegzystować w pokoju z kocimi przyjaciółmi?

PODGRYZANIE ROŚLIN

Pokarm roślinny pomaga kotom w wydalaniu sierści z układu pokarmowego. Dobrym rozwiązaniem jest posianie w doniczce owsa, którego młode i miękkie liście są zachęcające dla zwierzęcia, dzięki czemu przestaje się on interesować innymi roślinami. Wystarczy wysiewać je co kilka tygodni, aby pupil zawsze miał dostęp do młodej “trawki”. Specjalne nasiona znajdziemy praktycznie w każdym sklepie zoologicznym.

Kolejnym sposobem jest nauczenie kota systematycznego wychodzenia na spacery, podczas których zwierzę będzie mogło podgryzać trawnik i w ten sposób zaspokoi swoją potrzebę.

KOPANIE W DONICZKACH

Grzebanie w doniczce często wynika z tego, że kot ma brudną kuwetę lub nie odpowiada mu zakupiony do niej żwirek. Warto więc wybadać preferencje wymagającego pupila lub zapobiegać temu poprzez umocowanie do doniczek drobnej siatki lub agrowłókniny. To drugie rozwiązanie może dodatkowo pomóc w walce z ziemiórkami.

Kolejnym sposobem są woreczki lawendy albo gorczycy lub plasterki cytrusów, których zapach jest dla kotów nieznośny. Rozłożenie ich w pobliżu doniczek często zniechęca koty do podchodzenia bliżej źródła tego zapachu.

UWAGA NA ROŚLINY SZKODLIWE DLA KOTÓW!

Uwaga! Zwróćcie uwagę czy w Waszych domach macie: azalie, bluszcze, cyklameny, difenbachie, draceny, fikusy, kliwie, monstery, skrzydłokwiaty, szeflery, oleandry, wilczomlecze, zamiokulkasy. Te rośliny mogą być szkodliwe dla kotów.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY