Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Zero waste w ogrodzie. Jak wykorzystać skoszoną trawę?

Pokos trawy to cenny zielony surowiec. Warto poświęcić trochę czasu i wykorzystać go we własnym ogrodzie. Odrobina chęci i pracy nad przygotowaniem skoszonej trawy pod nowy użytek sprawią, że ogród nabierze odżywionego i jeszcze bardziej naturalnego charakteru. W tym krótkim artykule przedstawimy Wam cztery propozycje na to, co można zrobić ze skoszoną trawą.

1. Pozostawić na trawniku

Jednak tylko w przypadku, gdy źdźbła osiągają do 5 cm długości, nie mają wytworzonych kwiatostanów, a murawa jest często koszona. Pokos będzie równomiernie pokrywać i zasilać jednocześnie całą powierzchnię trawnika.

2. Usypać kopczyki ochronne na zimę

Skoszoną trawę suszymy do wyglądu sianka i przechowujemy do późnej jesieni. Następnie wrażliwe na mrozy rośliny okrywamy przygotowanym ze ścinki trawy materiałem, formując kopce.

3. Ściółkować

Pokos nadaje się idealnie do ściółkowania kwietnych rabat i warzywniaków. Ściółka pomaga utrzymać wilgotność gleby i chroni przed nadmiernym rozrastaniem się chwastów – poprzez zablokowanie dostępu do światła słonecznego nasionom niepożądanych roślin. W truskawkach sprawdza się ona znakomicie. W dodatku ochrania owoce przed bezpośrednim kontaktem z glebą, dzięki czemu rzadziej gniją i są czystsze.

4. Przerobić na kompostowniku

Trawę tuż po ścięciu można rzucić na pryzmę, gdzie ulegnie naturalnemu rozkładowi i stanie się bardzo pożądanym w ogrodzie źródłem próchnicy. Należy układać cienkie warstwy trawy i przedzielać je pędami różnych bylin, aby zwiększyć napowietrzenie. Można ją także kompostować w specjalnych workach.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY