Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-26

Jak zwalczać stonkę?

Stonka, a szczególnie jej larwy, zagrażają uprawie ziemniaka. Ich intensywne żerowanie na roślinach potrafi doprowadzić do gołożerów i w następstwie do zniszczenia całych upraw.

Skąd wiedzieć, że należy przystąpić do zwalczania stonki?

Warto od czasu do czasu wykonywać lustrację swojego ogródka. W ten sposób można szybko wykryć moment pojawienia się szkodnika na uprawach. Szczególną czujność należy zachować zwłaszcza wiosną, zwracając uwagę zarówno na larwy, jak i jaja owadów. Jeśli na wiosennej uprawie zauważymy 1 chrząszcza na 25 roślin lub 1-2 dorosłe, jest to powód do niepokoju. W przypadku zauważenia jaj na liściach ziemniaka progiem do rozpoczęcia zwalczania szkodnika za pomocą insektycydów jest 10 jaj na 10 roślinach lub 15 larw stonki na 1 krzaczku.

Kiedy stonka występuje?

Lustrację ułatwić pomoże kalendarz występowania stonki na uprawach. Terminy pojawiania się szkodnika są tożsame z etapami wzrostu poszczególnych roślin:

a)   Koniec zimowania chrząszczy w glebie występuje, gdy kwitnie jarzębina pospolita, żarnowiec miotlasty, lilak.

b)   Gdy pojawiają się kwiaty na czarnym bzie i jaśminie najczęściej mamy do czynienia z masowym wysypem stonki ziemniaczanej.

c)   Przekwitanie sosny to czas składania jaj na spodnich częściach liści.

d)   W czasie przekwitania lipy drobnolistnej odbywa się wylęg larw.

e)   Kwitnienie krwawnika pospolitego to czas, kiedy larwy przechodzą do ziemi, aby się przepoczwarzyć.

f)   W czasie dojrzewania jarzębiny, czyli pod koniec lipca, pojawia się pierwsze pokolenie letnich chrząszczy.

Czym zwalczać stonkę?

Stonka jest bardzo odpornym szkodnikiem. W jej zwalczaniu należy przemiennie stosować insektycydy pochodzące z różnych grup, posiadające odmienne mechanizmy działania. W ten sposób można przeciwdziałać nabyciu przez stonkę odporności na stosowane w ochronie ziemniaka substancje.

Na niewielkich uprawach ziemniaka, w miejscach gdzie stonka nie występuje w dużej populacji, warto rozważyć ręczny zbiór szkodnika. Jeśli uprawa sąsiaduje z łąkami może okazać się, że w walce ze szkodnikami pomogą nam występujące dziko na takich terenach: bażanty oraz kuropatwy.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY