Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-27

Lawenda – jak wykorzystać jej właściwości w domu i ogrodzie?

Uprawianie lawendy jest bardzo wdzięcznym zajęciem. To stosunkowo mało wymagająca roślina o szerokim zastosowaniu. Osoby uprawiające lawendę mogą korzystać z szeregu dobrodziejstw wynikających z jej właściwości. O czym mowa?

Zastosowanie w ogrodzie:

Dobrze podcinana i pielęgnowana lawenda tworzy piękne gęste kule, które mogą przyozdabiać rabatę lub obwódki ścieżek, zwiększając ich dekoracyjność. Warto również wiedzieć, że zapach rośliny odstrasza mszyce, a także komary. Również koty nie przepadają za aromatem rośliny. Ogrody z lawendą są zdecydowanie mniej chętnie odwiedzane przez owady i czworonogi z sąsiedztwa. Poza tym lawenda jest rośliną miododajną. Stanowi pożytek dla pszczół, trzmieli i motyli.

Zastosowanie w domu:

Już starożytni Rzymianie dodawali lawendę do kąpieli i takiego zabiegu można spróbować także we własnym domu. Warto zdawać sobie bowiem sprawę, że nazwa rośliny pochodzi z łaciny, gdzie „lavare” oznacza myć. Poza cechami docenianymi w pielęgnacji ciała, lawenda ma również właściwości uspokajające i przeciwbakteryjne. Nawet obecnie olejek eteryczny z jej kwiatów jest jednym z najszerzej stosowanych zapachów w aromaterapii. Lawenda znajduje zastosowanie również w garderobach. Jest wykorzystywana do odstraszania moli odzieżowych w szafach, a wysuszone kwiaty utrzymują zapach przez kilka lat.

Rośliny można użyć także w kuchni. Syrop z lawendy ma właściwości odprężające, jest często stosowany na dobry sen i łagodzi bóle głowy. Oprócz tego działa odprężająco na napięcia nerwowe w czasie wzmożonego stresu, menopauzy lub PMS, a także wspomaga układ trawienny. Lawenda jest też kwiatem, który chętnie dodaje się jako przyprawę do sosów i mięs.

Uprawiasz własną lawendę? Polecamy:

Nasiona Lawenda wąskolistna

Nawóz w płynie Bopon do lawendy 0,5 l

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY