2023-07-27
1. Popiół drzewny jest bogaty w potas, fosfor, wapń i inne mikroelementy. Nie zawiera azotu.
2. W związku z dużą ilością wapnia, które wpływa na wysoki poziom pH, popiół drzewny można stosować do odkwaszania gleby. Zabieg ten przyczynia się do poprawienia plonowania roślin i wzbogacenia ziemi w próchnicę.
3. Do nawożenia można wykorzystywać popiół powstały wyłącznie w wyniku spalania surowego, naturalnego drewna. Nie należy nawozić roślin lub wsypywać do kompostownika popiołu pozostałego ze spalenia barwionego czy lakierowanego drewna lub tektury. Posiadają one szkodliwe związki chemiczne, niekorzystne dla roślin.
4. Popiół drzewny nadaje się do zasilania trawnika, roślin kwitnących czy warzyw, które potrzebują dużej ilości potasu (tj. głóg, dereń, jaśminowiec, ogórki, pomidory, kalafiory). Natomiast nie może być stosowany pod rośliny kwaśnolubne np: borówki amerykańskie, żurawinę, azalie czy wrzosy – uważane za rośliny wskaźnikowe.
5. Nawożenie trawnika popiołem drzewnym stanowi duże wsparcie w walce z mchem pojawiającym się na murawie.
6. W zależności od spalonych w kominku gatunków drzew, popiół może mieć różną wartość składników odżywczych np. świerk jest bogatym źródłem potasu, natomiast sosna czy dąb – wapnia.
7. Popiołu można użyć jako ściółki – stanowi wtedy ochronę przez ślimakami. Jednak lepsze rezultaty zasilające glebę osiąga się po przekopaniu.
8. Standardowa dawka popiołu drzewnego wykorzystanego jako nawóz wapniowy to 30-50 g na 1 m².
9. Przed zastosowaniem popiołu na swoim ogrodzie warto przebadać glebę zestawem do badania pH, ponieważ jeśli zasilimy popiołem glebę o wysokim pH, może to doprowadzić do jej zasolenia i zamiast zwiększyć plonowanie, drastycznie je obniży.
10. Popiołem można stosować przez cały okres wegetacyjny roślin, a także jesienią w ramach ostatniego nawożenia przygotowującego do zimy.
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej