2023-07-28
Niezgrabione liście pozostawione w ogrodzie mogą stanowić zimowe schronienie dla pożytecznych owadów lub jeży.
Dobrym sposobem na wzrost poziomu próchnicy w glebie i poprawienie jej ogólnej struktury, mającej wpływ na rozwój roślin, jest ziemia liściowa, którą pozyskuje się z kompostowania zgrabionych liści. Jej właściwości są nieocenione: jest lekka, bogata w próchnicę i związki węglowe. Nadaje się do wykorzystania przy rozsadach, a także jako dodatek do podłoża dla wymagających roślin.
W przeszłości, gdy dostęp do torfu był znacznie bardziej ograniczony, to właśnie ziemia liściowa stanowiła słały składnik ogrodniczego podłoża. Obecnie wiele osób świadomie rezygnuje z wykorzystania torfu w swoim ogrodzie. Wszystko przez wiedzę, jak pozytywnie torfowiska wpływają na nasz klimat i ekosystem.
Kiedy nie należy wykorzystywać liści w ogrodzie?
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej