Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Dlaczego warto podlewać rośliny deszczówką?

Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej jest podlewać deszczówką. Wiele osób ustawia w ogrodach specjalne pojemniki, które mają pomóc w magazynowaniu wody z opadów. Skąd jednak wynika ten zwyczaj i czy rośliny rzeczywiście "lubią" wodę deszczową?

Jakie właściwości ma deszczówka?

Deszczówka to woda opadowa powstająca wskutek kondensacji pary wodnej w atmosferze, a następnie opadająca na powierzchnię Ziemi w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Uznawana jest za stosunkowo najczystszą wodę naturalną. Zawiera rozpuszczone gazy. Są to głównie azot, tlen, dwutlenek węgla, a także niewielkie ilości soli mineralnych i mikroorganizmów. Charakteryzuje się niskim pH ok. – 5,5-6,5 i niskim stężeniem związków wapnia. Doskonale służy roślinom i jest przez nie bardzo dobrze przyswajana.

Woda deszczowa nie pozostawia osadów w odróżnieniu do wody wodociągowej. Ta druga jest twarda i zawiera dużą ilość jonów wapnia i magnezu. Skład wody opadowej zależy od jakości powietrza, a także od stanu dachu, po którym spływa. Na przykład, deszczówka spływająca z dachu wykonanego z płyt bitumicznych nie będzie nadawała się do użycia ani w domu, ani w ogrodzie.

Jak magazynować deszczówkę?

Najczęściej na zbiór wody deszczowej mogą pozwolić sobie mieszkańcy domów wolnostojących. Jednak wśród dostępnych sposobów są i takie, które mogą znaleźć zastosowanie np. na działkach. Najprostszą metodą jest zamontowanie w rurze spustowej specjalnego zbieracza. Można również rozstawić na terenie ogrodu specjalne zbiorniki na deszczówkę.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który pomoże glebie magazynować wilgoć. Mowa o Hydrożelu, który zwiększa chłonność podłoża i magazynuje w nim wodę. Granulki Hydrożelu wiążą wodę pochodzącą z podlewania, deszczu i rosy, zatrzymując jej nadmiar, a następnie stopniowo uwalniają do gleby. Dzięki temu rośliny nie odczuwają jej braku w okresach suszy lub zbyt rzadkiego podlewania, a z drugiej strony są chronione przed przelaniem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają warunków do gromadzenia deszczówki.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY