Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-31

Smog a powietrze w domu – poznaj 7 roślin, które zwalczają zanieczyszczenia

W ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się walce ze smogiem. Niewiele jednak mówi się o tym, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy także pomieszczeń w budynkach mieszkalnych. Paradoksalnie zaleca się, aby pozostać w domach, gdy stężenie groźnych pyłów i zanieczyszczeń przekracza normy.

W praktyce okazuje się, że często jakość powietrza w pomieszczeniach jest dużo gorsza, niż na zewnątrz. W walce ze szkodliwymi substancjami zawieszonymi w zaciszu domowym niezastąpione okazują się zielone rośliny doniczkowe – pochłaniają formaldehyd, trójchloroetylen, benzen, dym papierosowy, tlenek i dwutlenek węgla.

Poznajcie 7 roślin, które oczyszczają powietrze:

1. Palma bambusowa (Chamaedorea siefritzii) – pochłania trójchloroetylen

2. Paprocie, szczególnie: orlica japońska (Pteridium japonicum) i nefrolepis wyniosły (Nephrolepsis exaltata) – intensywnie nasączają powietrze korzystnymi dla człowieka jonami ujemnymi, które neutralizują jony dodatnie wytwarzane przez urządzenia elektryczne

3. Zielistka (Chlorophytum) – zwalcza formaldehyh obecny w farbach, klejach, sklejce meblowej, materiałach izolacyjnych

4. Draceny (Dracaena) – niezastąpione w usuwaniu benzenu, formaldehydu, ksylenu i toulenu

5. Fikusy (Ficus) – chłoną formaldehyd, benzen i amoniak

6. Bluszcze (Hedera) – doskonale usuwają benzen, formaldehyd i pyły zawieszone

7. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych, skuteczny w walce z pleśnią, amoniakiem, toluenem i ksylenem

 

Znacie inne rośliny o tak niezwykłych właściwościach? Dajcie znać na naszym Facebooku i Instagramie.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY