Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-31

6 powodów, dlaczego nie powinno się przesadzać roślin domowych zimą

Rośliny domowe mogą potrzebować przesadzenia do nowej, większej doniczki. Zabieg ten warto jednak zaplanować poza miesiącami zimowymi. W przeciwnym razie stan roślin może się pogorszyć.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przesadzanie roślin domowych w zimę to nie najlepszy pomysł. Oto 6 powodów, o których warto wiedzieć:

1. Większość roślin zimą przechodzi w stan spoczynku.

2. Okres ten nie sprzyja regeneracji korzeni i jeśli zostaną uszkodzone, mogą zacząć gnić lub złapać chorobę grzybową.

3. Przesadzanie jest zabiegiem stresującym dla rośliny, nie warto zatem dokładać jej dodatkowych zmartwień, podczas gdy same warunki panujące zimową porą są dla niej trudne.

4. Krótkie zimowe dni, powodują, że ilość światła docierająca do roślin domowych jest ograniczona. Wynikiem braku wystarczającego oświetlenia jest wyczerpywanie się substancji zapasowych. W konsekwencji roślina staje się osłabiona , a zmiana podłoża mogłaby dodatkowo ten stan pogorszyć.

5. Sezon grzewczy jest przyczyną bardzo niskiej i niewystarczającej dla roślin domowych wilgotności powietrza.

6. Zdecydowanie lepszą porą na wykonanie zabiegu przesadzania jest wiosna. Rośliny budzą się wówczas z zimowego snu, a ich wzrostowi sprzyjają warunki atmosferyczne. W szczególności dostęp do większej ilości naturalnego, słonecznego światła, które nie pali tak mocno, jak promienie słoneczne latem, a także mniej suchego powietrza, na skutek zakończenia sezonu grzewczego. To wszystko pozytywnie wpływa na roślinę i sprawia, że wiosną zdecydowanie łatwiej będzie jej się zaklimatyzować się w nowej doniczce.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY