Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Jak zadbać o storczyka w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno- zimowy wymaga specjalnej pielęgnacji roślin domowych. Wiele z nich wchodzi wówczas w stan spoczynku i nie potrzebuje częstego doglądania. Nie omija to również storczyków, które w tym okresie mają szczególne wymagania. Jak dbać o storczyki zimą i jesienią?

Uważaj na przeciągi i zimne powietrze

W okresie jesienno-zimowym nasze domowe storczyki są szczególnie narażone na przewianie. Napływ zimnego powietrza z zewnątrz może być dotkliwy dla roślin, a przemarznięcie może doprowadzić nawet do ich śmierci. Podczas gdy temperatura ulega obniżeniu, powinniśmy z większą rozwagą wietrzyć pomieszczenia. Przede wszystkim należy unikać wszelkiego rodzaju przeciągów.

Warto również odsunąć storczyka od szyby, w szczególności na czas dużych przymrozków. Przemarzniętego storczyka łatwo poznać po liściach, stają się wówczas wiotkie i szkliste. Pamiętajmy zatem, aby temperaturę obniżać stopniowo i unikać szybkiej cyrkulacji zimnego powietrza pomiędzy pokojami.

Zmniejsz podlewanie i nawożenie

Wiele gatunków storczyków przechodzi w okresie jesieni i zimy w stan spoczynku. Wolniejsza wegetacja oznacza, że roślina nie potrzebuje tak wielu składników odżywczych i wody. Wystarczy więc nawozić ją raz na miesiąc – na przykład za pomocą naszego Nawozu do storczyków. Podlewanie roślin uzależnij natomiast od wilgotności podłoża. Wodę podawaj dopiero wtedy, gdy ziemia całkowicie przeschnie. Utrzymywanie stałej wilgoci w doniczce może mieć bowiem negatywne skutki dla kondycji storczyka.

Zwróć uwagę na wilgotność powietrza

Storczyki, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, źle znoszą bliski kontakt z kaloryferami. W okresie jesienno- zimowym powinny więc stać z daleka od źródeł ciepła, które mogą je zniszczyć. Zamiast tego zaopatrz się w nawilżacz powietrza lub skorzystaj z akcesoriów zawieszanych na kaloryfery. W ten sposób poprawisz wilgotność powietrza w mieszkaniu w trudnym dla roślin okresie grzewczym.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY