Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-02

Dlaczego warto wysiać bazylię, lubczyk, miętę i inne zioła?

Pasja do ogrodnictwa najczęściej objawia się poprzez uprawę warzyw lub kwiatów. Warto jednak otworzyć się także na zioła, których uprawa jest bardzo opłacalna. O co chodzi i dlaczego warto podjąć się uprawy ziół?

Samo zdrowie w doniczce

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu o dobroczynnym działaniu ziół słyszało się wiele przesądów. Dziś mamy liczne badania naukowców, które dobitnie potwierdzają to, w co dawniej jedynie wierzono. Za cennym wpływem ziół na zdrowie stoją dwa rodzaje związków. Pierwsze to związki podstawowe, które spożywamy na co dzień – węglowodany, tłuszcze oraz białka. Drugie to metabolity wtórne. Chronią one rośliny przed patogenami, roślinożercami i promieniowaniem UV, są wykorzystywane w ziołolecznictwie i pozytywnie oddziałują na człowieka.

Zioła wykorzystywane do tworzenia leków

Do wytworzenia leków roślinnych wykorzystuje się konkretną część rośliny. Surowcem może być sam korzeń (kozłek lekarski), kłącze z korzeniami (lubczyk), ziele (bazylia), kora (dąb) czy inne części rośliny jak np. kwiatostan (nagietek). Wpływ na zawartość związków czynnych w roślinach mają warunki ich uprawy. Zioła kupione w supermarketach często powstają na uprawach hydroponicznych (bezglebowe uprawy na pożywkach wodnych), przez co szybko rosną i szybko kończy się ich okres wegetacji.

Dobroczynne działanie ziół

Suszone zioła są wartościowe, choć podczas suszenia następują niewielkie straty witaminowe. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest samemu wysiać nasiona do doniczek i ozdobić domowe parapety. Zioła są bardzo wartościowe, ponieważ dobroczynnie wpływają na organizm człowieka. Pomagają łagodzić przeziębienie czy lekkie urazy. Znajdują zastosowanie jako domowe napary, płukanki czy dodatki do potraw. Mogą również stanowić wsparcie dla syntetyków – wzmacniać ich działanie lub łagodzić skutki uboczne.

Zioła do wysiania w domu

Pod marką Bopon można znaleźć nasiona wielu wartościowych ziół jak np. nasiona bazylii, lawendy, lubczyku lekarskiego czy tymianku. Pełną ofertę nasion prezentujemy tutaj.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY