2023-08-03
Pomidory bez smaku
Wczesnowiosenne pomidory są przede wszystkim mało słodkie, pozbawione zapachu i miękkości. Dlaczego tak się dzieje? Otóż pomidory, które wędrują do nas z Maroka czy Izraela zbierane są we wczesnym stadium dojrzewania. Nie nabrały koloru na krzaku i nie zdążyły jeszcze wytworzyć cukrów, kwasów organicznych i związków aromatycznych. A to właśnie te elementy mają wpływ na ich zapach i smak. Po dotarciu do kraju pomidory przechodzą proces szybkiego dojrzewania. Najczęściej odbywa się on poprzez gazowanie ethrelem lub dwutlenkiem węgla. W wyniku tego procesu powstaje hormon starzenia odpowiedzialny za dojrzewanie owoców – etylen.
W oczekiwaniu na sezon
Tym sposobem pomidory nabierają koloru, ale nadal pozbawione są smaku, zapachu i miękkości, a co najważniejsze – również większości substancji odżywczych. Na szczęście przełom maja i czerwca to okres, w którym po raz pierwszy możemy dostać właściwe nowalijki, które dojrzewają na polach. Nie oznacza to jednak, że produkty automatycznie spełniają wszystkie standardy i mają wysokie walory zdrowotne. Może okazać się, że pochodzą z upraw, gdzie nadmiernie stosowane są pestycydy. Bez posiadania specjalistycznej wiedzy, ciężko jest poznać różnicę.
Pomidory prosto z krzaka
Przed nami nowy sezon. Do tego czasu warto zastanowić się, czy nie spróbować własnych sił w uprawie pomidorów? W ten sposób zyskuje się pewność, że warzywa uprawiane są w zrównoważony sposób i bez użycia pestycydów. Do uprawy pomidorów polecamy nasiona z naszej oferty. Tych jest naprawdę sporo:
Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcejŚlimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?
czytaj więcej