2023-07-14
Nawożenie mineralne
Wieloskładnikowe nawozy do róż są jedną z opcji odżywiania roślin. Dostarczają one krzewom wszystkich niezbędnych elementów odżywczych, dbają o zdrowy wygląd rośliny i intensywne wybarwienie kwiatów. Standardowe nawozy granulowane podsypuje się pod roślinę około 2-3 razy w sezonie. Do wyboru są także nawozy płynne oraz w formie koncentratów rozpuszczalnych w wodzie – powinno się je stosować według wskazań etykiety, zwykle kilka razy od wiosny do końca lata.
W zależności od wybranego preparatu, pierwsze nawożenie wykonuje się na przełomie marca i kwietnia. Następnie rośliny warto zasilić podczas pojawiania się pierwszych pąków kwiatowych. Trzecie nawożenie wykonuje się zwykle wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, jednak nie później niż w pierwszych tygodniach sierpnia. Zastosowanie nawozów w późniejszym terminie sprawi, że krzew będzie pobudzony do wzrostu, a przez to nie zdąży zdrewnieć przed zimą.
Nawożenie organiczne
Róże można nawozić także nawozami organicznymi, do których zalicza się obornik i kompost. Pierwszego z nich używa się rzadko, bo do odżywienia roślin wystarczy jedno zastosowanie co 2-3 lata, wiosną lub jesienią. Nieco częściej przeprowadza się nawożenie kompostem. Ten warto podsypać pod roślinę do trzech razy w sezonie. Pierwszy raz na przełomie marca i kwietnia, później w okresie kwitnienia oraz na jesień – w trakcie kopczykowania.
Obornik lub kompost wystarczy rozrzucić wokół krzewu, a następnie przekopać go z ziemią. Poza samodzielnie stworzonym nawozem, można wykorzystać gotowe mieszanki granulowane – w takim wypadku należy stosować je według zaleceń z etykiety.
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej