Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-01-24

Czy rośliny pochłaniają smog? Poznaj gatunki oczyszczające powietrze

Wraz z nadejściem zimy powraca problem smogu. Z zanieczyszczeniem powietrza zmagają się przede wszystkim duże miasta, gdzie za wysokie stężenie groźnych substancji w atmosferze odpowiadają opary powstające podczas ogrzewania mieszkań czy spaliny emitowane przez samochody. Warto pamiętać, że zatrutego powietrza nie da się powstrzymać przed przedostaniem do mieszkania. W kłopocie można jednak skorzystać z pomocy roślin doniczkowych. W jaki sposób?

Zielone metody na poprawę jakości powietrza

Niektóre gatunki roślin doniczkowych posiadają zdolność do wyłapywania szkodliwych związków z powietrza, a następnie ich neutralizowania. Uprawiane w domu rośliny pochłaniają groźne substancje, wbudowując je we własną strukturę, bądź zamieniając na związki mniej lub całkowicie niegroźne dla człowieka. Tych niezwykłych zdolności nie trzeba szukać u egzotycznych roślin. Posiadają je dobrze znane i chętnie uprawiane w Polsce kwiaty doniczkowe. Jakie?

Które rośliny oczyszczają powietrze?

Jakość powietrza poprawiają między innymi:

  • paprocie,

  • skrzydłokwiaty,

  • zielistki,

  • fikusy,

  • bluszcze,

  • draceny.

Warto podkreślić, że rośliny nie są w stanie całkowicie zneutralizować zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Zwłaszcza, jeśli są ustawione pojedynczo i w dużych pomieszczeniach. Mimo to dobrze mieć je w swoim mieszkaniu ze względu na liczne korzyści. Oprócz poprawy jakości powietrza, rośliny pozytywnie wpływają na samopoczucie, podwyższają nastrój i koją nerwy.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY