Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-02-28

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

Pielęgnacja trawnika

Marzec to dobry czas, by przeprowadzić pierwszą w roku pielęgnację trawnika. Zacznijmy od zgrabienia mchu i resztek liści, które zostały na murawie po poprzednim sezonie. Warto także wykonać wertykulację i za pomocą wałowania wyrównać teren. Dodatnie temperatury i odpowiednio nagrzana gleba to także dobry powód, by wysiać nasiona na puste place, które powstały na trawniku. Jeśli pogoda sprzyja, to pod koniec miesiąca możliwe jest także wykonanie pierwszego koszenia murawy.

Przycinanie drzewek i krzewów

Ciepłe dni to także czas przycinania drzewek i krzewów owocowych. Warto zwrócić swoją uwagę zwłaszcza na winorośle, maliny, porzeczki, jabłonie i śliwy. Wyciąć należy zeschnięte i połamane gałęzie, a w przypadku niektórych krzewów owocowych – całe pędy, z których wyrosną nowe łodygi gotowe do owocowania. Poleca się, aby podczas wiosennego cięcia zabezpieczyć obcięte pędy za pomocą maści ogrodniczej. Warto to zrobić na przykład za pomocą BROS Koro derma. Trwała i elastyczna powłoka powstająca na fragmencie rośliny po posmarowaniu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jej zadaniem jest zabezpieczyć roślinę przed infekcjami, ochronić ją przed wysychaniem i przyspieszyć gojenie.

Sadzenie roślin

Marzec to także pierwszy moment, w który można wykonać sadzenie roślin. W tym czasie wysiewa się wczesne odmiany warzyw, sadzi sadzonki drzew oraz niektórych kwiatów ozdobnych. Pod koniec marca można przygotować donice z sadzonkami róż, które w późniejszym czasie ozdobią taras lub balkon.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY