Jak zwalczać stonkę?

Jak zwalczać stonkę?
Stonka, a szczególnie jej larwy zagrażają uprawie ziemniaka. Ich intensywne żerowanie na roślinach potrafi doprowadzić do gołożerów i w następstwie do zniszczenia upraw ziemniaka.
2. Kiedy jej występowanie zagraża uprawie ziemniaka?
Warto od czasu do czasu wykonywać lustrację swojego poletka. Natomiast bać się należy jeśli na wiosennej uprawie zauważymy 1 chrząszcza na 25 roślin lub 1-2 dorosłe. W przypadku zauważenia jaj na liściach ziemniaka progiem do rozpoczęcia zwalczania szkodnika za pomocą insektycydów jest 10 jaj na 10 roślinach lub 15 larw stonki na 1 krzaczku.
3. Kiedy stonka występuje?
Ułatwić lustrację pomoże kalendarz występowania stonki na uprawach, które są tożsame z etapami wzrostu poszczególnych roślin:
a) Koniec zimowania chrząszczy w glebie występuje, gdy kwitnie jarzębina pospolita, żarnowiec miotlasty, lilak.
b) Gdy pojawiają się kwiaty na czarnym bzie i jaśminie najczęściej mamy do czynienia z masowym wysypem stonki ziemniaczanej.
c) Przekwitanie sosny to czas składania jaj na spodnich częściach liści.
d) W czasie przekwitania lipy drobnolistnej odbywa się wylęg larw.
e) Kwitnienie krwawnika pospolitego to czas, kiedy larwy przechodzą do ziemi, aby się przepoczwarzyć.
f) W czasie dojrzewania jarzębiny, czyli w pod koniec lipca, pojawia się pierwsze pokolenie letnich chrząszczy.
4. Czym ją zwalczać?
Stonka jest bardzo odpornym szkodnikiem. Aby przeciwdziałać odporności na stosowane w ochronie ziemniaka substancje aktywne, należy przemiennie stosować insektycydy pochodzące z różnych grup , których mechanizmy działania są odmienne. Jednym z nich może być Mospilan 20 SP.
Na uprawie ziemniaka na własne potrzeby, gdzie stonka nie występuje w dużej populacji, warto rozważyć ręczny zbiór szkodnika. Jeśli uprawa sąsiaduje z łąkami może okazać się, że w walce ze szkodnikami pomogą nam występujące dziko na takich terenach: bażanty oraz kuropatwy.