pl

Mole w domu - jak je rozpoznać?

Mole w domu - jak je rozpoznać?

Mole potrafią być prawdziwym utrapieniem. Wie o tym każdy, kto miał okazję się przekonać jak wielki to jest problem, kiedy zagoszczą w naszym domu. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Mól spożywczy jest dwukolorowy - brązowoszary. Mierzy około 8-10 mm. Sen z powiek niejednego właściciela spiżarni spędzają nie dorosłe osobniki moli, ale ich larwy. To ona sieją spustoszenie w kuchennych szafkach. Żerują w kaszach, mąkach, suszonych owocach, cukrze, otrębach. Bardzo lubią orzechy włoskie. Można je spotkać w suszonych grzybach, karmie dla zwierząt, w płatkach. Mole spożywcze trafiają do naszych domów najczęściej ze sklepu. Pamiętajmy, aby po zakupie suchych produktów w papierowych torebkach lub kartonikach, sprawdzić czy wewnątrz lub na zagiętej części nie znajdują się widoczne pajęczynki. Larwy moli spożywczych tworzą mnóstwo cienkich nici, którymi owijają żywność. Najlepiej od razu po przyjściu ze sklepu przesypywać suche produkty do szklanych pojemników. Takie rozwiązanie nie dość, że chroni nas przed rozprzestrzenieniem się uciążliwych moli, to dodatkowo pozwala utrzymać porządek w kuchennych szafkach. Obecność moli spożywczych można monitorować stosując pułapkę feromonową na mole spożywcze marki Bros. W pułapce zawarty jest feromon, który skutecznie wabi dorosłe osobniki moli. Dzięki temu, możemy wykryć ich obecność i zastosować środki doraźne. O sposobie na mole spożywcze pisaliśmy tutaj: Naturalny sposób na mole spożywczeMól odzieżowy jest żółtawy i nieco mniejszy od mola spożywczego. Zamieszkuje szafy, garderoby, niekiedy także magazyny i strychy. Mole ubraniowe żywią się odzieżą. Największe ryzyko pojawienia się szkodników występuje na przełomie zimy i wiosny, choć mole odzieżowe potrafią być problemem przez cały rok. Najwięcej szkód czynią larwy, choć najczęściej ich nie zauważamy. Znakiem ostrzegawczym są dorosłe osobniki moli, dlatego warto monitorować ich obecność stosując np. pułapkę feromonową. Pułapka na mole odzieżowe marki Bros wabi dorosłe samce do pułapki, co pozwala na wczesne wykrycie obecności tych owadów. O tym w jaki sposób zwalczać mole odzieżowe pisaliśmy tutaj: Jaki produkt na mole odzieżowe wybrać

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.