Wpisz co najmniej 3 litery...

2022-12-12

Mole w domu – jak je rozpoznać?

Mole potrafią być prawdziwym utrapieniem. Wie o tym każdy, kto miał okazję się przekonać jak wielki to jest problem, kiedy zagoszczą w naszym domu. W mieszkaniach pojawiają się najczęściej dwa gatunki tych owadów, nazywane powszechnie molami odzieżowymi i spożywczymi. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Jak wyglądają mole spożywcze?

Mole spożywcze są dwukolorowe – brązowoszare. Mierzą około 8-10 mm. Sen z powiek niejednego właściciela spiżarni spędzają nie dorosłe osobniki moli, ale ich larwy. To ona sieją spustoszenie w kuchennych szafkach. Żerują w kaszach, mąkach, suszonych owocach, cukrze, otrębach. Bardzo lubią orzechy włoskie. Można je spotkać w suszonych grzybach, karmie dla zwierząt, w płatkach. Mole spożywcze trafiają do naszych domów najczęściej ze sklepu. Pamiętajmy, aby po zakupie suchych produktów w papierowych torebkach lub kartonikach, sprawdzić czy wewnątrz lub na zagiętej części nie znajdują się widoczne pajęczynki.

Larwy moli spożywczych tworzą mnóstwo cienkich nici, którymi owijają żywność. Najlepiej od razu po przyjściu ze sklepu przesypywać suche produkty do szklanych pojemników. Takie rozwiązanie nie dość, że chroni nas przed rozprzestrzenieniem się uciążliwych moli, to dodatkowo pozwala utrzymać porządek w kuchennych szafkach. Obecność moli spożywczych można monitorować stosując pułapkę na mole spożywcze BROS. To bezwonny lep z dodatkiem feromonu, który wabi samce moli. Pułapkę można stosować w szafkach kuchennych, co pozwoli na szybkie wykrycie obecności moli i zastosowanie środków doraźnych.

Po czym rozpoznać mole odzieżowe?

Mole odzieżowe są żółtawe i nieco mniejsze od moli spożywczych. Zamieszkują szafy, garderoby, niekiedy także magazyny i strychy. Mole ubraniowe żywią się odzieżą. Największe ryzyko pojawienia się szkodników występuje na przełomie zimy i wiosny, choć mole odzieżowe potrafią być problemem przez cały rok. Najwięcej szkód czynią larwy, choć najczęściej ich nie zauważamy. Znakiem ostrzegawczym są dorosłe osobniki moli, dlatego warto monitorować ich obecność stosując np. pułapkę feromonową. Pułapka na mole odzieżowe marki BROS wabi dorosłe samce do pułapki, co pozwala na wczesne wykrycie obecności tych owadów.

Pozostałe porady

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

czytaj więcej

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

czytaj więcej
DO GÓRY