pl

Roztocze kurzu domowego - jak się ich pozbyć?

Roztocze kurzu domowego - jak się ich pozbyć?

Roztocze to rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta mikroskopijnych wielkości. Żyją w różnych środowiskach, choć najbardziej powszechne są te bytujące w kurzu domowym. Można je spotkać w dywanach, kocach, ręcznikach, meblach tapicerowanych, pluszakach, a najczęściej.. w łóżkach. Sprzyjająca im wilgoć, temperatura i pożywienie sprawiają, że jest to najbardziej lubiane przez nich miejsce. Żywią się ludzkim naskórkiem i są udręką dla alergików, ponieważ ich odchody uznawane są za główną przyczynę alergii.

 

Najsilniejsze jej objawy występują w okresie jesienno-zimowym. Rzadsze wietrzenie mieszkań oraz włączone grzejniki sprzyjają rozmnażaniu się pajęczaków, które preferują ciepłe miejsca. Optymalna dla nich temperatura to 23 st. C. W niskiej temperaturze dorosłe osobniki szybko giną. Alergia na roztocze kurzu domowego najczęściej objawia się poprzez katar, kichanie, łzawienie oczu, świąt okolic oczu i nosa, drapanie w gardle oraz duszności astmatyczne.

 

W celu ograniczenia działania alergenów roztoczy kurzu domowego może pomóc:

- pranie pościeli w temperaturze powyżej 55 st. C

- wystawianie pościeli i zabawek pluszowych na niskie temperatury

- korzystanie z pościeli nieprzenikalnej dla alergenów (odchodów roztoczy)

- stosowanie środków służących do oprysku materaców, kołder, poduszek, dywanów, mebli tapicerowanych, zasłon oraz innych tkanin, gdzie mogą występować alergeny

 

 

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.