Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-07

5 naturalnych sposobów na mszyce

Mszyca co roku atakuje wiele ogrodów i sadów, niszcząc znajdujące się tam uprawy. W takim wypadku ważne jest szybkie przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się tych małych owadów. Zwłaszcza, że pojawienie się mszyc często wiąże się z chorobami roślin, które rozwijają się w miejscach żerowania szkodników. Jak poradzić sobie z nimi za pomocą naturalnych metod?

Gdy zauważymy w ogrodzie mszyce, walkę z nimi należy podjąć natychmiast. Na początek można spróbować domowych, naturalnych możliwości ratowania swoich roślin.

1. Rośliny odstraszające mszyce

Najłatwiejszy sposób to posadzenie w ogrodzie roślin odstraszających mszyce. Należą do nich m.in. lawenda, cebula czy czosnek. Owady ich nie znoszą, więc będą unikać miejsc, w których te występują.

2. Wywar z cebuli

Inny sposób polega na przygotowaniu wywaru z cebuli i spryskaniu nim roślin zaatakowanych przez mszyce. Do jego przygotowania potrzeba 75 g drobno pokrojonej cebuli oraz 10 l wody. Jeśli uważasz, że nie przyda Ci się aż tyle wywaru, to zmniejsz ilość składników o połowę. Zmieszane składniki należy gotować przez pół godziny, a później odstawić do wystygnięcia. Ostudzonym wywarem należy spryskać zaatakowane przez mszyce liście i łodygi.

3. Wyciąg z czosnku

Przygotowanie wyciągu z czosnku jest proste: 250 g czosnku należy przecisnąć przez praskę (bez obierania z łusek), a później zalać go 1 l wody. Całość trzeba odstawić na 24 godziny. Po tym czasie wyciąg jest gotowy do użycia – przed spryskaniem roślin dobrze rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1.

4. Wyciąg z mniszka lekarskiego

Jego przygotowanie polega na zalaniu 400 g liści mniszka lekarskiego za pomocą 10 l wody. Następnie całość trzeba pozostawić na 3 godziny. Po tym czasie można obficie spryskać rośliny zaatakowane przez mszyce.

5. Wywar z pokrzywy

Bardzo popularną metodą walki z mszycami jest przygotowanie wywaru z pokrzywy. W tym celu 500 g młodych liści pokrzywy trzeba włożyć do plastikowego wiadra. Uwaga, metalowe lub betonowe naczynia się do tego nie nadają! Pokrzywy należy zalać w wiadrze przy użyciu 5 l wody, a następnie całość ustawić w zacienionym miejscu. Wywar będzie mieć nieprzyjemny zapach, dlatego najlepiej znaleźć mu miejsce z dala od domu. Mikstura będzie gotowa za około 1-2 tygodnie – sygnałem świadczącym o tym, że można jej użyć będzie brak piany i lekko brunatny kolor.

Zaatakowane przez mszyce rośliny należy spryskać mieszanką gotowego roztworu z pokrzywy (1 miarka) i wody (20 miarek). Oprysk należy wykonywać wieczorem.

 

Alternatywa dla domowych środków na mszyce

Nie każdy ma czas na przygotowanie domowych środków na mszyce, a czasami ich skuteczność zawodzi. Z pomocą przychodzą nasze preparaty z linii BROS Naturalnie: Koncentrat lub Płyn na mszyce i inne szkodniki. Preparaty nie posiadają substancji biobjóczych, a mimo to są niezwykle skuteczne. Spryskane środkami mszyce giną, ponieważ zostają unieruchomione i odcięte od powietrza.

Sprawdzony środek na mszyce

Jeśli chcesz spróbować innych metod na mszyce, to w naszej ofercie znajduje się także preparat BROS Parcan. Jest to środek przeznaczony do zwalczania mszyc – ma formę sprayu gotowego do bezpośredniego użycia. Stosuje się go w amatorskich uprawach róż, pelargonii, w ogrodach działkowych i na balkonach. Można po niego sięgnąć, gdy mszyca nie daje spokoju kwiatom i roślinom ozdobnym.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY