2023-08-01
1. Owoce dyni potrafią osiągnąć wagę nawet do 200 kg i zawierają niezwykle potężną dawkę cennych witamin, składników mineralnych oraz karotenoidów.
2. Zawarte w niej karotenoidy to naturalne barwniki roślinne, które biorą udział w fotosyntezie i mają duże znaczenie dla ludzi i zwierząt. Przede wszystkim dobrze wpływają na system immunologiczny. Posiadają także właściwości przeciwutleniające, które minimalizują ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób oczu, serca i skóry.
3. Karotenoidy występujące w dyni to:
Luteina – chroni oko przed promieniowaniem UVA i UVB
Likopen – chroni przed promieniowaniem słonecznym, zawałem serca oraz rozwojem nowotworów
4. Im intensywniej zabarwiony na pomarańczowo jest miąższ dyni, tym zawiera on więcej β- karotenu. Karoten w przewodzie pokarmowym przekształca się w witaminę A, która odpowiada m.in. za odporność, szkliwo nazębne, wzrok i wygląd skóry.
5. Dynia jest niskokaloryczna – około 28 kcal w 100 g, w 90% składa się z wody i charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością węglowodanów.
6. Posiada wysoki indeks glikemiczny (75), jednak zjedzenie jednej porcji, nie powinno mieć większego wpływu na poziom glukozy i insuliny we krwi.
7. Istnieją rozmaite przepisy na dania z dyni jak np. różnego rodzaju ciasta, krem z dyni, ciasto dyniowe, frytki z dyni, placuszki dyniowe i wiele, wiele innych. Jest bardzo smaczna i przede wszystkim niezwykle wartościowa!
8. Warzywo posiada wysoką zawartość błonnika, a także niewielkie ilości witamin C, E, B6, B1, B2, B3 (PP), K, folianów, a także składników mineralnych takich jak: potas, fosfor, magnez, żelazo i selen.
9. Zasób łatwo przyswajalnego cynku oraz pełnowartościowych tłuszczy roślinnych można znaleźć w pestkach dyni. Cynk odpowiada za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, a także szybsze gojenie się ran.
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej