2023-09-04
Pluskwy nie należą do liderów sztuki przetrwania, jednak mimo to są dobrze dostosowane do życia w trudnych warunkach i szybkiego zwiększania swojej populacji. Poszczególne osobniki potrafią przeżyć bez jedzenia i picia nawet kilka miesięcy. Odpowiedzialne za rodzenie potomstwa samice żyją do 10 miesięcy i w tym czasie wydają na świat setki nowych osobników. W ciągu całego życia może być to nawet do 500 sztuk młodych pasożytów.
Ugryzienie pluskwy nie boli, ponieważ pasożyt wprowadza do ciała ofiary substancję przeciwbólową. Dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach od ukąszenia pojawia się swędząca plamka, która później przekształca się w krostę. Co ciekawe, ugryzienia często występują po trzy w rzędzie, formując linię prostą. Z tego względu nazywa się je śniadaniem, obiadem i kolacją.
To mit, że pluskwy są domeną zaniedbanych mieszkań i hoteli. Pasożyty w równej mierze potrafią dostosować się do warunków panujących w zagraconym pomieszczeniu oraz nieskazitelnie czystym wnętrzu. Insekty nie rozwijają się bowiem bezpośrednio w mieszkaniach, lecz zwykle są do nich przynoszone z zewnątrz. Wystarczy usiąść na fotelu w autobusie, wrócić z wizyty w teatrze lub spędzić noc w hotelu, żeby przynieść pasożyty do swojego domu.
Pasożyty bardzo trudno jest dostrzec za dnia. Znacznie chętniej opuszczają one swoje kryjówki nocą, gdy nie odczuwają większego zagrożenia z zewnątrz. Na ciało człowieka wchodzą najczęściej dopiero wtedy, gdy ten zaśnie. Naturalny zmysł pozwala pluskwom wyczekać odpowiedni moment i wbić się w skórę nieświadomej niczego ofiary. Pasożyty są bardzo płochliwe, dlatego zwykle atakują bezbronnego człowieka dopiero podczas snu.
Pluskwy są uciążliwymi szkodnikami. Po zauważeniu ich w domu trzeba jak najszybciej przystąpić do zwalczania. W przeciwnym razie pojedyncze osobniki szybko rozbudują swoją populację i będą zaburzać spokojny sen mieszkańców. Krwiopijcy atakują podczas snu, a ich ukąszenia mocno swędzą – nie warto więc ich ignorować, tylko przystąpić do wyeliminowania z mieszkania.
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej