Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-06-07

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

Ślimaki nagie a ślimaki z muszlami

Ślimaki nagie są aktywne przede wszystkim w nocy, choć można je spotkać także podczas pochmurnego i deszczowego dnia. Na żer wychodzą wiosną, wypełzając z zimowych kryjówek ukrytych w glebie. Na wyższych roślinach znacznie częściej spotkać można ślimaki z muszlą. Podobnie jak gatunki bez skorupy, szkodniki są aktywne w nocy oraz w dzień po wystąpieniu deszczu. Gdy na zewnątrz jest zbyt sucho, ślimaki chowają się w swoich skorupach. Powszechnie uważa się je za mniej uciążliwe od gatunków nagich.

Sposoby na ślimaki w ogrodzie

Jednym ze sposobów walki ze ślimakami jest ich wyłapywanie. Metoda ta jest skuteczna zwłaszcza w przypadku szkodników z muszlami, które łatwiej zebrać do pojemnika i wynieść poza granice działki. Warto także stworzyć pułapki wabiące ślimaki. Szkodniki przyciągnie aromat pokrojonej marchwi, jabłka, a nawet podstawki z piwem. Gdy szkodnik zbliży się do przynęty, można go bez problemu schwytać i wynieść z ogrodu. Sprawdzi się także sadzenie na działce roślin, których woń drażni ślimaki. Należą do nich m.in. nasturcje, macierzanki, wilczomlecze, cebula i czosnek.

Na pomoc w walce ze ślimakami

Najskuteczniejszym sposobem walki ze ślimakami będzie zastosowanie preparatów zwalczających szkodniki. Należy do nich między innymi BROS Snacol 3GB i 5 GB, który ma granulowaną formę. Sprawdzi się on zwłaszcza w zwalczaniu ślimaków nagich, a w przypadku roślin ozdobnych, także ślimaków oskorupionych. Środek posiada właściwie dobraną przynętę, która wabi szkodniki i jest przez nie chętnie zjadana. Gdy Snacol dostanie się do układu pokarmowego ślimaka, ten drętwieje i ginie na skutek odwodnienia organizmu.

Innym preparatem wspomagającym walkę ze ślimakami jest BROS Vitrol GB. Przynęta skutecznie wabi szkodniki, a jej specjalnie dobrany skład powoduje, że zmniejsza się ilość śluzu pozostawianego przez ślimaki. Vitrol GB natychmiast zahamowuje żerowanie szkodników na uprawach, które po jego zjedzeniu tracą swój apetyt i chowają się do kryjówek, gdzie następnie giną. Dzięki temu w ogrodzie nie widać nie tylko śluzu, ale także martwych ślimaków. Co ważne, środek może być stosowany w obecności zwierząt domowych, ptaków i jeży. Został także dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Nie lekceważ obecności ślimaków w ogrodzie. Te niewielkie szkodniki potrafią spowodować duże zniszczenia upraw, dlatego warto im przeciwdziałać. Obok wyłapywania i ustawiania pułapek, spróbuj sięgnąć po specjalne preparaty zwalczające ślimaki. Te znajdziesz w ofercie BROS.

 

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY