Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-06

Czy mrówki zwalczają mszyce?

Mrówki są prawdziwymi rolnikami w świecie owadów. Taką rolę przyjmują między innymi w stosunku do mszyc. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mrówki i mszyce tak naprawdę świetnie się ze sobą dogadują! Na czym polega ich relacja?

Czy mrówki zwalczają mszyce?

Mrówki i mszyce żyją na ogół w pokojowych stosunkach, a ich relacja przynosi im obustronne korzyści. Mszyce żerują na roślinach i produkują słodką spadź, którą żywią się mrówki. W zamian otrzymują ochronę przed drapieżnymi owadami, bo mrówki potrafią bronić swojej “hodowli”. Można więc powiedzieć, że mrówki i mszyce to prawdziwi przyjaciele. Oczywiście do czasu!

Zdarza się, że mszyce są nieefektywne i produkują zbyt mało spadzi. Wtedy mrówki skutecznie rozprawiają się z całą kolonią i likwidują ją. Wszystko po to, aby dostarczyć odpowiednio dużo pokarmu do mrowiska.

Czy mrówki dbają o bezpieczeństwo mszyc?

Wspominaliśmy, że mrówki to rolnicy w świecie owadów, dlatego podczas pełnienia tej ważnej funkcji nie zapominają o ochronie swojej hodowli przed drapieżnikami. Mrówki dbają o bezpieczeństwo mszyc i odganiają groźne dla nich owady. Komfortowo żerujące na roślinie mszyce mogą skupić się na jedzeniu, rozmnażaniu i produkcji spadzi, którą mrówki uwielbiają. Niektórzy badacze porównują to zachowanie mrówek do… hodowania krów. Mrówki dbają o mszyce, aby te zaopatrzyły je w pożywienie.

Czy obecność mrówek na rabacie oznacza, że na roślinach są mszyce?

Nie zawsze, ale niekiedy tak się zdarza. Czasem obecność mrówek na roślinach może być oznaką występowania mszyc na rabacie. Należy mieć jednak na uwadze, że mrówki mogą zostać zwabione nawet przez same kwiaty, które wydają pachnący i słodki nektar z kwitnącego kielicha. W ten sposób na mrówki działają m.in. lilie. Oczywiście, gdy zauważysz większą liczbę mrówek na roślinach w ogrodzie, przejrzyj dokładnie ich liście i sprawdź, czy nie zostały zaatakowane przez mszyce.

 

Zachęcamy do sprawdzania naszego fanpage’a gdzie regularnie publikujemy porady i ciekawostki ze świata owadów i gryzoni!

Pozostałe porady

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej

Jak zmienić kolor hortensji?

Jedni marzą o hortensji w intensywnie różowym kolorze, natomiast inni pragną wyhodować na działce nietuzinkową hortensję niebieską. Okazuje się, że odcieniem tych pięknych kwiatów można manipulować nawet na długo po zasadzeniu. Wpływ na kolor kwiatów krzewu ma bowiem gleba, a przede wszystkim zawarte w niej mikroelementy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na barwę hortensji.

czytaj więcej
DO GÓRY