Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-31

6 powodów, dlaczego nie powinno się przesadzać roślin domowych zimą

Rośliny domowe mogą potrzebować przesadzenia do nowej, większej doniczki. Zabieg ten warto jednak zaplanować poza miesiącami zimowymi. W przeciwnym razie stan roślin może się pogorszyć.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przesadzanie roślin domowych w zimę to nie najlepszy pomysł. Oto 6 powodów, o których warto wiedzieć:

1. Większość roślin zimą przechodzi w stan spoczynku.

2. Okres ten nie sprzyja regeneracji korzeni i jeśli zostaną uszkodzone, mogą zacząć gnić lub złapać chorobę grzybową.

3. Przesadzanie jest zabiegiem stresującym dla rośliny, nie warto zatem dokładać jej dodatkowych zmartwień, podczas gdy same warunki panujące zimową porą są dla niej trudne.

4. Krótkie zimowe dni, powodują, że ilość światła docierająca do roślin domowych jest ograniczona. Wynikiem braku wystarczającego oświetlenia jest wyczerpywanie się substancji zapasowych. W konsekwencji roślina staje się osłabiona , a zmiana podłoża mogłaby dodatkowo ten stan pogorszyć.

5. Sezon grzewczy jest przyczyną bardzo niskiej i niewystarczającej dla roślin domowych wilgotności powietrza.

6. Zdecydowanie lepszą porą na wykonanie zabiegu przesadzania jest wiosna. Rośliny budzą się wówczas z zimowego snu, a ich wzrostowi sprzyjają warunki atmosferyczne. W szczególności dostęp do większej ilości naturalnego, słonecznego światła, które nie pali tak mocno, jak promienie słoneczne latem, a także mniej suchego powietrza, na skutek zakończenia sezonu grzewczego. To wszystko pozytywnie wpływa na roślinę i sprawia, że wiosną zdecydowanie łatwiej będzie jej się zaklimatyzować się w nowej doniczce.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY