Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-01-24

Fakty i mity na temat storczyków

Popularność storczyków wynika między innymi z ich wyjątkowego wyglądu. Pielęgnacja roślin nie jest jednak oczywista, a na jej temat urosło sporo nieprawdziwych przekonań. Poznaj kilka faktów i mitów na temat uprawy storczyków, a także sprawdź czego nie wiedziałeś o tych unikatowych roślinach.

Fakt: Storczyki można zanurzać w wodzie

Naturalnym miejscem występowania storczyków są pnie oraz konary drzew. Niewielka ilość wody docierająca wówczas do korzeni powoduje, że kwiat uprawiany w doniczce ma w tym zakresie specjalne wymagania. Chcąc nawodnić storczyka warto raz na jakiś czas wstawić osłonkę do miski z wodą, zamiast regularnie podlewać ziemię. Dzięki temu roślina „napije się” wody według zapotrzebowania i wzmocni się na kolejne dni. Bardzo ważne, aby po zanurzeniu pozwolić wodzie na swobodne odsączenie. Osłonki dopiero wyjętej z miski nie należy więc wstawiać od razu do doniczki.

Mit: Niebieski kolor płatków jest naturalny dla storczyków

Niebieskie storczyki wyglądają imponująco, przez co wielu marzy o ich zakupie do mieszkania. Część osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że unikatowy kolor płatków to tak naprawdę efekt działalności człowieka. Choć w naturze występują setki odmian storczyków, to nie ma wśród nich odmiany o niebieskich kwiatach. Odcień powstaje poprzez odpowiednie zabarwienie pąków podczas wzrostu rośliny. Spore zdziwienie czeka także osoby, które marzą o wyhodowaniu własnego, niebieskiego storczyka z zakupionej w sklepie sadzonki. Niestety po przekwitnięciu roślina nie wypuści niebieskich kwiatów i najprawdopodobniej będą one białe.

Fakt: Storczyki lepiej znoszą niedobór wody, niż jej nadmiar

Również ta cecha wynika z pochodzenia storczyków. Z uwagi na nieregularny dostęp do wody w naturalnym środowisku, rośliny przystosowały się do niedoborów wody. Z tego względu są w stanie lepiej poradzić sobie z okresową suszą, a gorzej z przelaniem doniczki. Należy o tym pamiętać i nie częstować storczyków zbyt dużą ilością wody, ani nie pozostawiać jej nadmiaru w podstawce. Lepiej przesuszyć te rośliny, niż doprowadzić do gnicia korzeni i żółknięcia liści.

Mit: Przy podlewaniu powinno się oblewać liście storczyka

Liście storczyka lubią wilgoć, jednak nie chodzi o ich zalewanie wodą. Zwłaszcza podczas podlewania warto uważać, aby nie nalać wody na liście rośliny. Może to bowiem doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej, a gdy roślina będzie wystawiona na słońce – także do poparzenia. Zdecydowanie lepszym sposobem na pielęgnacje jest zraszanie liści. Przegotowaną wodę w temperaturze pokojowej należy wlać do spryskiwacza, a następnie powoli zraszać roślinę.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY