Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-24

Jak poprawić żyzność gleby w warzywniku?

Odczuwasz ogromną satysfakcję, gdy możesz zebrać włoszczyznę na rosół prosto z własnego ogrodu? Co jednak, gdy pomimo nawożenia Twoje uprawy słabo rosną i zamiast dorodnej marchewki, wyciągasz cieniutkie, wątłe warzywo o wątpliwym smaku? Oznaczać to może, że problem tkwi w glebie. Jak to zidentyfikować?

Po pierwsze: Sprawdź czy gleba nie jest zbyt kwaśna. Najlepszym odczynem dla większości warzyw jest pH na poziomie 6,8. Poziom kwasowości gleby można sprawdzić samodzielnie, używając zestawu do badania pH gleby Bopon. W przypadku, gdy ziemia będzie zbyt kwaśna, można zastosować do odkwaszania gleby granulowane wapno ogrodnicze.

Po drugie: Odpowiedz sobie na na kilka pytań:

1. Czy ziemia w ogrodzie szybko się przesusza?

2. Czy jest jaśniejsza niż gleby, które mogłeś zaobserwować w ogrodach sąsiadów?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco,  może to oznaczać, że ziemia ma za mało próchnicy. Poziom próchnicy można zbadać, zanosząc próbkę do Okręgowych Stacji Chemiczno- Rolnicznych. Prewencja w zakresie zachowania odpowiedniego poziomu próchnicy w glebie jest bardzo istotna, gdyż proces jego odnowienia jest zadaniem bardzo czasochłonnym. Dlatego też należy systematycznie wprowadzać do ziemi materię organiczną z kompostu, nawozów zielonych czy obornika. Nie bez znaczenia będzie także stosowanie oborników granulowanych np. obornika bydlęcego Bopon.

Jeśli sytuacja jest naprawdę zła – albo nie chcesz inwestować czasu i pieniędzy w użyźnianie gleby w swoim ogrodzie – możesz założyć warzywnik w skrzyniach, do których dodasz przystosowane podłoże, zakupione w centrum ogrodniczym.

Pozostałe porady

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej

Jak zmienić kolor hortensji?

Jedni marzą o hortensji w intensywnie różowym kolorze, natomiast inni pragną wyhodować na działce nietuzinkową hortensję niebieską. Okazuje się, że odcieniem tych pięknych kwiatów można manipulować nawet na długo po zasadzeniu. Wpływ na kolor kwiatów krzewu ma bowiem gleba, a przede wszystkim zawarte w niej mikroelementy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na barwę hortensji.

czytaj więcej
DO GÓRY