Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Hydrożel – co to jest i czy warto go stosować?

Miłośnicy roślin wiedzą, że woda do podlewania ma duże znaczenie dla prawidłowego wzrostu upraw. Jak się okazuje, najbardziej zalecana jest woda deszczowa. Nie każdy ma jednak możliwość samodzielnego zbierania deszczówki. Jak zatem pomóc roślinom?

Czym jest hydrożel?

Hydrożel jest mikrogranulatem, którego zadaniem jest zwiększyć chłonność podłoża oraz zmagazynować w nim wodę. Niewielkie granulki tego preparatu wiążą wodę pochodzącą zarówno z podlewania, jak i z deszczu oraz rosy. Zatrzymują nadmiar wilgoci, a później stopniowo uwalniają ją do gleby. W ten sposób uprawy nie odczuwają braku wody nawet w okresach suszy, bądź rzadszego podlewania. Z drugiej strony są również chronione przed przelaniem. Stosując Hydrożel wspomaga się ukorzenienie sadzonek, wzrost roślin, a przede wszystkim ich ogólną kondycję.

Jak używać hydrożelu?

Preparat występuje w kilku gramaturach, a sposób jego stosowania zależy od wielkości wybranego opakowania. Przed każdym użyciem należy sprawdzić szczegóły dotyczące sposobu użycia opisane na etykiecie. Poniżej znajduje się dawkowanie dla Hydrożelu 10g:

Rośliny doniczkowe i balkonowe:

0,5 – 1 saszetka / 10 litrów podłoża – odpowiednią ilość Hydrożelu wymieszać z podłożem, wypełnić doniczkę lub skrzynkę i obficie podlać.

Drzewa i krzewy ozdobne:

1 saszetka / 10 m² – połowę zalecanej dawki wsypać bezpośrednio do dołka na roślinę i wymieszać z podłożem, a drugą połowę wymieszać z glebą przeznaczoną do obsypania wysadzanej rośliny; po obsypaniu mocno ugnieść ziemię wokół bryły korzeniowej.

Trawniki:

5-10 saszetka / 1 m² – wymieszać niższą dawkę Hydrożelu z nasionami traw i wysiewać na wilgotną glebę, przysypać warstwą ziemi (ok. 1 – 2 cm), lekko ugnieść i podlać; w przypadku trawy z rolki wysiać wyższą dawkę hydrożelu na glebę przed rozłożeniem darni i podlać.

Szkółki leśne:

1 saszetka / 10 m² – odpowiednią ilość hydrożelu umieścić na głębokości ok. 5-10 cm pod powierzchnią gleby, a następnie wysiać nasiona.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY