Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Idzie zima, a wraz z nią myszy

Mysz polna jest zwierzęciem, które żeruje cały rok. Jesienią i zimą aktywność zależy od warunków pogodowych. Im chłodniej, tym myszy częściej zmieniają swoje schronienie. Co ciekawe, dla zwierząt wyznacznikiem nadejścia zimy nie jest temperatura, a ilość światła. Coraz to krótszy dzień jest dla nich sygnałem, że czas napełnić brzuszki i okryć się zimową sierścią. 

Myszy polne kopią latem płytkie korytarze pod korzeniami drzew czy na miedzach, natomiast jesienią rezygnują z wysiłku i przenoszą się do zabudowań. Przysmakiem myszy są nasiona zbóż, stąd są poważną udręką rolników. Nagryzają worki z ziarnem, a pozostawione same sobie, niezwykle szybko się rozmnażają.

Teraz, kiedy znane są skuteczne sposoby walki z gryzoniami, łatwiej jest nad tym zapanować. Kiedyś myszy, nornice czy ryjówki potrafiły wyrządzić szkody odczuwalne dla całej wsi. Obecnie ludzie nauczyli się już zabezpieczać żywność i inne dobra. Dostępność nowoczesnych, humanitarnych pułapek czy innych preparatów umożliwia skuteczną walkę z gryzoniami.

Należy również pamiętać, że problem myszy nie dotyczy już tylko mieszkańców wsi i obrzeży miast. Coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem migracji dzikich zwierząt do miejskich obszarów zabudowanych. W piwnicach bloków mieszkalnych lub domów wielorodzinnych nierzadkim zjawiskiem jest obecność myszy, szczurów lub innych gryzoni. Dobrymi ich tropicielami są koty, czy nawet psy. Dla osób, które nie posiadają polujących czworonogów, rozwiązaniem będą specjalne preparaty do zwalczania myszy jak np. Granulat na myszy i szczury.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY