Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-10-09

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Po co bielić pnie drzew?

Bielenie drzew owocowych pełni funkcję ochronną. Poprzez wykonywanie zabiegu zmniejsza się ryzyko pękania kory drzew na skutek oddziaływania mrozów. Pękające pnie to poważny problem podczas zimy – w ciągu dnia kora nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, a gdy temperatura gwałtownie spadnie, dochodzi do przemarznięcia i pęknięć. Stanowią otwartą drogę do ataku szkodników i powstawania infekcji. Pokrywanie kory białą powłoką powoduje, że promienie słońca odbijają się od niej, a pień nagrzewa się zdecydowanie mniej.

Czym i jak bielić drzewka?

Do bielenia drzew owocowych wykorzystuje się wapno ogrodnicze. Zabieg należy przeprowadzić w bezdeszczowy dzień, najlepiej przy dodatniej temperaturze. Do jego wykonania potrzebne będzie wiaderko z wodą i mieszadło – może być nim odcięta gałązka, listewka, bądź niewielka łopatka. Do ok. 0,5 l wody należy wsypać 1 kg wapna granulowanego, nieustannie mieszając. Po uzyskaniu jednolitej, gęstej konsystencji można pomalować pnie drzew oraz grube pędy krzewów.

Kiedy wykonywać zabieg?

Bielenie drzew wykonuje się w okresie spoczynku roślin, gdy istnieje ryzyko spadku temperatur poniżej zera. Okres ten przypada więc na późną jesień, zimę i wczesną wiosnę. Pnie poleca się malować od listopada do końca marca, jednocześnie zwracając uwagę na regularne powtarzanie zabiegu. Dla uzyskania pożądanych efektów i skutecznego zabezpieczenia pni przed pękaniem, bielenie trzeba systematycznie powtarzać – zwłaszcza po zmyciu wapna przez deszcz.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY