2023-08-03
Specjalne umiejętności kleszczy
Kleszcze bytują na stosunkowo niskich roślinach, wspinając się maksymalnie na wysokość około 1,5 m. Wbrew powszechnym opiniom nie potrafią skakać, stąd jest małe prawdopodobieństwo, że spadną na nas z drzewa. Zamiast tego wchodzą na swoje ofiary, gdy te przejdą w okolicy – wystarczy otrzeć się o krzew lub trawy, w których chowa się kleszcz, by ten znalazł się na skórze. Te niewielkie pasożyty posiadają umiejscowiony na pierwszej parze odnóży aparat Hallera. To właśnie zawarte w nim chemoreceptory pozwalają rozpoznać po temperaturze i zapachu zbliżającego się człowieka i innego ciepłego kręgowca. Po wejściu na jego ciało, pajęczak wkłuwa się w ofiarę. Następnie wpuszcza antykoagulant, którego zadaniem jest rozrzedzenie krwi, a wraz z nim aplikuje substancję znieczulającą, by pozostać niezauważonym przez człowieka.
Niebezpieczne pasożyty
Kleszcze przenoszą liczne choroby, w tym groźną dla człowieka boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Usunięcie kleszcza w ciągu 12h zmniejsza ryzyko zakażenia. Pozbywając się intruza musimy jednak uważać, aby go nie uszkodzić i nie doprowadzić do wymiotów. To właśnie one zwiększają prawdopodobieństwo dostania się do organizmu bakterii chorobotwórczych. Kleszcza pod żadnym pozorem nie powinno się także smarować masłem lub innym tłustym specyfikiem. To prowokuje bowiem pasożyta do wymiotów, które mogą być źródłem zakażenia.
Jak chronić się przed kleszczami?
Najskuteczniejszą formą ochrony przed kleszczami jest profilaktyka. Regularne stosowanie specjalnych środków sprawia, że stajemy się niewidoczni dla kleszczy. W naszej ofercie można znaleźć zarówno preparaty oparte na substancji DEET np. Spray na komary i kleszcze MAX, jak i na składnikach pochodzenia roślinnego – Spray na komary i kleszcze ZIELONA MOC. Poleca się, by po każdym spacerze w parku lub lesie dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze wybierają najcieńsze fragmenty naszej skóry i to właśnie w nie się wbijają. Tym samym pasożyty często można odkryć za uszami, w pachwinach oraz w zgięciach kolan i łokci.
Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcejPrzycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcej