Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-27

Muszki owocówki – jak się ich pozbyć?

Aby ustrzec swój dom przed pojawieniem się w nim muszek owocówek, należy jeść owoce na tyle szybko, by nie przejrzały. Jeśli jednak nie zdążyliśmy tego zrobić i owocówki już zaczęły częstować się naszym jedzeniem, a co gorsze składać na nim jaja, warto umieścić w pobliżu pułapkę na muszki owocówki. Można ją zrobić samodzielnie, ale szybciej i często skuteczniej jest skorzystać z gotowej pułapki.

Pułapki na muszki owocówki

Własnoręczną pułapkę na muszki owocówki można stworzyć wykorzystując słoik, słodki sok i płyn do mycia naczyń. Słoik zalewamy wodą, dodajemy tyle samo soku owocowego, a następnie całość zalewamy taką samą ilością płynu do naczyń i mieszamy. Pułapkę ustawiamy blisko kosza na śmieci lub pojemnika na owoce, czyli w miejsca występowania owadów. Zostawiamy na całą noc i czekamy. Rano wewnątrz słoika powinny znaleźć się utopione muszki owocówki.

Zamiast samodzielnie wykonanej pułapki, można skorzystać z gotowych rozwiązań. W domu zaatakowanym przez muszki przyda się Lep na muszki owocówki lub Pułapka z płynem na muszki owocówki. Służą one monitorowaniu obecności owadów i pomagają podjąć decyzję o ich zwalczaniu.

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Czasem jednak problem tkwi głębiej i muszki pojawiają się od razu po zakończeniu działania pułapki oraz pomimo zabezpieczania żywności. Wtedy należy poszukać innego źródła żerowania tych owadów i i dokładnie wyczyść pomieszczenie, w którym pojawiają się owocówki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

  • Rozlane lub upuszczone jedzenie – owocówkom do żerowania wystarczy nawet niewielka plama po winie na dywanie.
  • Pełne i zabrudzone kosze na śmieci, w których muszka, niestety, lubi “szabrować”.
  • Zabrudzone urządzenia kuchenne, w tym zmywarki.
  • Szafki kuchenne, w których mogą znajdować się resztki jedzenia.
  • Resztki jedzenia w zlewie i odpływie oraz brudne naczynia pozostawione na wiele godzin.
  • Wilgotne i brudne mopy oraz gąbki do zmywania naczyń, które często stają się kryjówkami owadów.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY