Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-06

Jak spowodować obfite kwitnienie pelargonii?

Pelargonie nie są wymagające w uprawie. Dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i półcień, jednak niedobór słońca powoduje u nich słabsze kwitnienie. Jak dbać o pelargonie, by obficie kwitły?

Podlewanie jest kluczowe!

Pelargonie potrzebują dużo wody podczas wzrostu. Prawidłowe podlewanie może sprawiać jednak sporą trudność: kwiaty nie mogą dostać za dużo, ani za mało wody. Nadmiar wilgoci wypłucze składniki odżywcze z podłoża, z kolei niedobór doprowadzi do zasolenia ziemi. Trzeba również pamiętać, by woda do podlewania nie była zbyt zimna. Pelargonie najlepiej podlewać letnią wodą, rano lub wieczorem.

Rzadsze podlewanie, piękne kwiaty? To możliwe!

Kwiaty należy podlewać, gdy tylko powierzchnia ziemi w doniczce przeschnie. Podczas upalnych dni robi się to nawet dwa razy dziennie. Wygodnym sposobem na nawilżanie gleby, w której rosną pelargonie, będzie dodanie do niej hydrożelu Bopon. Granulki wiążą wodę pochodzącą nie tylko z podlewania, ale także z deszczu i rosy. Zatrzymują jej nadmiar w doniczce, a następnie stopniowo uwalniają do gleby. Dzięki temu rośliny nie odczuwają braku wody w okresie suszy lub zbyt rzadkiego podlewania. Z drugiej strony pelargonie są także chronione przed przelaniem.

Nawozy wspomagające kwitnienie

Podczas podlewania roślinom dobrze podawać płynny nawóz do pelargonii. Najlepiej robić to raz na jakiś czas, aby nie doprowadzić do przenawożenia. Podawanie nawozu wspomaga kwitnienie, dostarczając pelargoniom niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Istotna jest także odpowiednia gleba. Pelargonia najbardziej lubi podłoże, którego pH jest prawie obojętne.

 

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY