Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-10-04

Kuna, czyli małe zwierzę, lecz wielki kłopot

Porozrywane kable w samochodzie, niepokojące dźwięki na poddaszu, dziury w elewacji budynku oraz zagryziony drób w kurniku? Przyczyną każdego z tych wydarzeń może być działalność kuny. Dowiedz się więcej o zniszczeniach powodowanych przez tego szkodnika i sprawdź sposoby jego odstraszania.

Pod maską samochodu

Trudno wyliczyć wszystkie szkody, które kuny wyrządzają w okolicy domu. Na ich aktywność powinni być wyczuleni zwłaszcza posiadacze samochodów. Ssaki bardzo często zakradają się pod maskę zaparkowanych pojazdów i sieją w nich prawdziwe spustoszenie. Przegryzają nie tylko kable, ale także maty wygłuszające i wszelkie gumowe elementy, które znajdą pod maską. Kuny atakują przeważnie na wsiach, ale nie oszczędzają także mieszkańców miast. Zdarza się, że auta stojące na parkingach w ośrodkach miejskich także stają się celem ataku kun.

Na strychu

Zepsucie samochodu to jednak nie wszystko, czego potrafią dokonać kuny. Te niewielkie ssaki bardzo często wspinają się także na strychy domów, gdzie zakładają swoje kryjówki. Kuny zamieszkujące strychy oznaczają wygryzione otwory w wełnie ocieplającej poddasze, a także dziury w elewacji budynku. Dla właścicieli domów niepokojące powinny być zwłaszcza odchody i resztki pożywienia znajdowane na strychu oraz niecodzienne dźwięki dochodzące z poddasza. Warto na nie zwrócić uwagę zwłaszcza w nocy, ponieważ to właśnie wtedy kuny są najbardziej aktywne.

W kurniku

Właściciele drobiu drżą na myśl o tym, że kuna mogłaby przedostać się do kurnika. Wszystko za sprawą zatrważających szkód, jakie wyrządza ona po wejściu do wnętrza. Kuna w jedną noc potrafi wydusić wszystkie kury znajdujące się w kurniku, nawet jeśli nie jest w stanie ich zjeść. Oprócz zabijania drobiu, szkodnik wykrada także jajka znajdujące się na grządkach. Jest w stanie wydusić gołębie, a nawet króliki. Nic więc dziwnego, że jest prawdziwym utrapieniem w miejscu swojego występowania.

Czy można się jakoś chronić?

Chcąc odstraszyć kuny i zniechęcić je do ataku w okolicy swojego domu, należy podjąć stanowcze kroki. Jednym z nich jest zastosowanie produktów odstraszających szkodniki, takich jak płyn na kuny lub spray na kuny BROS. Oprócz tego warto odpowiednio zabezpieczyć miejsca, które mogłyby zainteresować te niewielkie ssaki. Zamykanie pomieszczeń gospodarczych na noc oraz wstawianie auta do garażu będą dodatkową barierą dla kun i spowodują, że ciężej im będzie dostać się do interesującego ich miejsca. Dobrze też obserwować otoczenie swojego domu i natychmiast reagować na nietypowe zadrapania w elewacji, odciski małych łapek w ziemi czy odchody na strychu.

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY