Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-26

Jak przygotować kwiaty doniczkowe na brak wody w czasie urlopu?

Wyjazd na urlop nie musi oznaczać zagłady dla roślin doniczkowych. Poznaj kilka sposobów, dzięki którym uda Ci się utrzymać kwiaty w dobrej kondycji, pomimo przerwy w dostawie wody. Wyjedź na urlop, odpocznij i nie martw się o swoje rośliny.

Wyjazd na wymarzony urlop za kilkadziesiąt minut. Nerwowe dopakowywanie walizki. Szukanie dokumentów i sprawdzanie bagażu. Gdy kurz po gorączkowych przygotowaniach opada, a Ty jesteś już coraz bliżej wyjścia, nagle w oczy rzucają się one: wypielęgnowane kwiaty doniczkowe. Nerwowo je podlewasz i liczysz na to, że przetrwają Twoją dłuższą nieobecność. Następnie wybiegasz z domu, zatrzaskując drzwi. A przecież kwiaty doniczkowe też mogą mieć udane wakacje bez Ciebie. Sprawdź, jak im je zapewnić!

Jak przygotować rośliny na dłuższy okres bez wody?

  1. Na dwa tygodnie przed wyjazdem przesusz rośliny.
  2. Zgrupuj wszystkie doniczki blisko siebie w jednym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu i postaw między nimi pełne wody naczynka. Woda będzie parować, nawadniając rośliny dolistnie.
  3. W dzień wyjazdu podlej kwiaty tak mocno, by woda stała w podstawce.
  4. Zapewnij swoim roślinom ciemne i chłodne pomieszczenie.
  5. Opuść rolety – to spowolni wegetację, czyli spowoduje, że roślinki nie będą potrzebować tyle wody, co zwykle.
  6. Gliniane doniczki można włożyć do worka plastikowego, a rośliny w doniczkach plastikowych – do ceramicznych osłonek. Opóźni to jeszcze bardziej przesychanie podłoża.
  7. Jeśli wyjeżdżasz często – rozważ przy kolejnym przesadzaniu użycie hydrożelu, który zapewni wilgotną ziemię roślinie i ograniczy podlewanie.

Pamiętaj, nawet jeśli roślina nieco uwiędnie, to po Twoim powrocie szybko wróci do siebie. Przelaną roślinę znacznie trudniej uratować, niż przesuszoną.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY