2023-08-24
Jak wygląda mrówka faraona?
Insekty można rozpoznać po brązowożółtej barwie ciała. Lubią dużą wilgotność powietrza i wysoką temperaturę, dlatego w klimacie umiarkowanym mieszkają w ludzkich budynkach. Można je spotkać w kuchniach i łazienkach mieszkań prywatnych, a także w szpitalach i hotelach. Tworzą swoje gniazda w szczelinach ścian, pod kafelkami, a nawet w pozostawionych luzem pudełkach. Mrówki jedzą cukier, mięso, miód, martwe myszy czy odchody.
Jak pozbyć się mrówek faraona?
Wiele sposobów to środki doraźne. Jednak jeżeli gniazdo nie znajduje się w domu, a mrówki jedynie “zachodzą” do naszego mieszkania, doraźne środki powinny wystarczyć. Jednym ze sposobów na mrówki faraona jest posypanie ścieżek mrówek solą, proszkiem do pieczenia lub cynamonem. Wejścia do domu warto obrysować chińską kredą – mrówki nie przekroczą wtedy wejścia.
Warto też skorzystać z gotowych preparatów dostępnych na rynkach, jak, np. Bros 007 na mrówki. Preparat ma postać mikrokapsułkowanego płynu, a gdy owady mają z nim kontakt, kapsułki przyczepiają się do ich ciała i są przenoszone do gniazda. Tam kontakt z preparatem zyskują nawet osobniki, które nie wkroczyły samodzielnie w miejsce aplikacji płynu. Dzięki tzw. “efektowi domino” likwidowana jest cała populacja owadów.
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej