2023-08-23
Nieprawidłowe nawożenie
Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn obumierania pelargonii jest to, że roślina ma za dużo azotu. W takim wypadku najlepiej na jakiś czas zaprzestać nawożenia. Po około miesiącu można zacząć nawozić kwiat nawozem płynnym do pelargonii w dawce 1/4 podanej na opakowaniu co 2 dzień.
Błędy w podlewaniu
Kłopotem może być także nieprawidłowe podlewanie. Pelargonie wystarczy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Jedynie latem można zwiększyć częstotliwość nawadniania do 2 razy dziennie, zwłaszcza u roślin ustawionych w słońcu i narażonych na wysokie temperatury. Równie problematyczne będzie przesuszenie ziemi, dlatego do tego również nie należy dopuszczać.
Stanowisko uprawy
Pelargonie lubią słoneczne stanowiska, dlatego doniczki powinny być ustawione w jasnych miejscach z dostępem do słońca. Niedobór światła może spowodować, że roślina zacznie tracić swoją pierwotną kondycję i nie będzie w stanie wypuścić pięknych kwiatów.
Choroby i nieodpowiednia pielęgnacja
Równie problematyczne dla pelargonii są choroby, w tym szara pleśń. Stwarza ona kłopoty z kwitnieniem i może się przyczyniać do żółknięcia i usychania sadzonek. Warto także pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów i odpowiednio luźne zasadzenie roślin. Te czynniki także wpływają na wygląd pelargonii.
Polecamy preparaty do pelargonii:
Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcejUkąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcej