Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-27

Pielęgnacja magnolii w pięciu krokach

Od początku kwietnia możemy zauważyć pąki na magnoliach, które zwiastują najpiękniejszy czas każdej wiosny - okres kwitnienia tych drzewek o pięknych dużych białych, różowych lub czerwonych kwiatach. Jak dbać o te niezwykłe rośliny? Co spowoduje, że będą lepiej się rozwijać?

Choć magnolia jest dość delikatną rośliną i trzeba ją uprawiać umiejętnie, warto podjąć tę próbę. W kilku krótkich punktach przedstawiamy nieco informacji o pielęgnacji magnolii.

Sadzenie

Magnolię w doniczkach można sadzić od marca do października. Roślina lubi słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru i żyzne, lekko kwaśne, półprzepuszczalne podłoża bogate w próchnicę. Najlepiej jednak sadzić ją jesienią.

Odczyn gleby

Jeśli ziemia ma odczyn pH powyżej 6, roślina nie będzie zdolna pobierać składników odżywczych z gleby, nawet jeśli będziemy ją dodatkowo zasilać.

Przycinanie

Magnolii nie trzeba przycinać.

Zimowanie

Młodsze okazy przykrywamy na zimę, a podczas zasilania nie mieszamy nawozu z podłożem.

Nawożenie

Od końca marca do sierpnia zasilamy magnolie: 2-3 razy w sezonie (młodsze okazy) lub 1-2 razy w sezonie (starsze drzewka) w dawce 40-50 g ma 1 m rośliny młodej i 50-60 g na 1 m starszej rośliny nawozem do magnolii Bopon. Sypać w obrębie korony. Nawóz lekko zmieszać z ziemią za pomocą motyki, jednak w miarę płasko, bo roślina na płytkie korzenie (tylko w przypadku starszych okazów), następnie podlać.

Między nawożeniami należy odczekać przynajmniej miesiąc. Jeśli opuściliśmy czas jednego zasilenia – dawkę tę należy pominąć.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY