Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-06-25

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

Przycinaj róże stosunkowo nisko

Większość róż przycina się na płasko lub pod lekkim skosem. Najlepiej zrobić to około 1 cm powyżej ostatniego pąka. W miarę możliwości dobrze pozostawić na pędzie jeden z pąków, który skierowany będzie na zewnątrz. W ten sposób róża swobodnie rozrośnie się na boki. Jeśli zdarzy się, że podczas cięcia powstanie rana, należy ją pokryć maścią ogrodniczą. Smarując pęknięcie odpowiednim preparatem zmniejsza się ryzyko infekcji i pogorszenia stanu całej rośliny.

Kiedy przycinać róże?

Pędy róży najczęściej przycina się wiosną, niedługo po posadzeniu. Trzeba jednak poczekać na całkowite ustąpienie przymrozków, które nie są korzystne dla róż. Niska temperatura i jej silne wahania sprzyjają uszkodzeniom pąków i ograniczają zdolność roślin do rozrastania się.

Dlaczego zaleca się przycinać świeżo posadzone róże? Roślina skupia się w tym czasie na ukorzenieniu. Dzięki niewielu pędom składniki odżywcze kierowane są pod ziemię, zamiast w miejsce rozwoju liści i kwiatów. Cięcie sadzonek pomaga więc zaaklimatyzować się roślinie w glebie i przygotowuje ją do dalszego wzrostu.

Gatunek róży a sposób jej przycinania

Poszczególne gatunki róż przycina się w odmienny sposób. Przykładem jest choćby odmiana wielokwiatowa, którą można przycinać silnie lub delikatnie. Gdy krzew zostanie ścięty silnie, zakwitnie późno, a na pędach pojawią się duże kwiaty. Jeśli natomiast roślina zostanie ścięta delikatnie, wcześniej zyska kwiaty, jednak będą one mniejsze. Aby cieszyć się kwiatami tej odmiany przez dłuższy czas, można przyciąć jeden krzew za pomocą obu technik. W ten sposób część kwiatów zakwitnie wcześniej, a inne rozwiną się nieco później.

Niektóre z róż trzeba przycinać co sezon, a inne co kilka lat w celu formowania i odmłodzenia pędów. Nieodpowiednia pielęgnacja spowoduje, że krzew będzie miał kłopot z wypuszczeniem kwiatów, a na starych pędach będzie pojawiać się coraz mniej pąków. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie gatunku uprawianej rośliny oraz jej wymagań w zakresie skracania pędów.

Pozostałe porady

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej

Jak zmienić kolor hortensji?

Jedni marzą o hortensji w intensywnie różowym kolorze, natomiast inni pragną wyhodować na działce nietuzinkową hortensję niebieską. Okazuje się, że odcieniem tych pięknych kwiatów można manipulować nawet na długo po zasadzeniu. Wpływ na kolor kwiatów krzewu ma bowiem gleba, a przede wszystkim zawarte w niej mikroelementy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na barwę hortensji.

czytaj więcej
DO GÓRY