Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-30

Robaki w łazience? To mogą być rybiki cukrowe

Ciało rybików cukrowych ma niewielkie rozmiary. Najczęściej jest ono podłużne i ma szarawy kolor. To właśnie te drobne i raczej niegroźne dla człowieka robaki zamieszkują nasze łazienki. Pomimo niewielkiej szkodliwości, wielu chce się ich pozbyć ze swojego mieszkania. Dowiedz się więcej o tych stworzeniach i sprawdź, w jaki sposób możesz z nimi walczyć.

Mali mieszkańcy łazienek

Inna nazwa rybika cukrowego to srebrzyk. Ma ona związek ze srebrną barwą ciała owada. Długość korpusu rybików cukrowych rzadko przekracza 10mm, a jeden osobnik może przeżyć nawet kilka lat. Srebrzyki nie mają skrzydeł i poruszają się po podłodze w charakterystyczny, zygzakowaty sposób. Najczęściej spotyka się je w nocy po włączeniu światła w łazience. Owady zaczynają wówczas szybko uciekać do kryjówki lub stają w bezruchu i czekają na oddalenie się zagrożenia.

Mało szkodliwe, ale uciążliwe owady

Rybiki cukrowe nie atakują człowieka. Nie gryzą skóry, nie wkłuwają się w ciało, ani nie powodują bolesnych ran. Mimo to nie są całkowicie neutralnym mieszkańcem domu. Czasem pokarmem owadów stają się ryż i mąka, innym razem papier i pleśń. Srebrzyki nie mają w zwyczaju wspinać się do szafek kuchennych, jednak zdarza się, że żerują na tapetach lub papierowych elementach, pogłębiając ich zniszczenie.

Dlaczego akurat łazienka?

Rybiki cukrowe lubią przebywać w miejscach o stosunkowo wysokiej wilgotności. Na swoje schronienie wybierają ciepłe kryjówki i bez większych wahań temperatur. Wydaje się więc oczywiste, że ze wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, decydują się właśnie na łazienkę. Owady żerują w nocy, z kolei w dzień przebywają w odpływach, szczelinach płytek łazienkowych czy zakamarkach, w których przechowuje się mokre ścierki i wilgotne mopy. Ukrywają się przed wzrokiem człowieka i z tego powodu trudno je spotkać za dnia.

Sposób na rybiki cukrowe

Chcąc walczyć z rybikami cukrowymi zacznij od uporządkowania mieszkania. Pozbądź się resztek jedzenia, odpadów i pleśni, a także uszczelnij pęknięte odpływy i rury. Następnie sięgnij po specjalne preparaty zwalczające srebrzyki. Przyda się między innymi BROS 007 na pluskwy i rybiki cukrowe. Postać mikrokapsułkowanego płynu sprawia, że środek likwiduje nie tylko osobniki mające bezpośredni kontakt z preparatem, ale także całą populację. Możesz też skorzystać z nowego produktu Bros Pułapka na rybiki.

Pozostałe porady

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej

Jak zmienić kolor hortensji?

Jedni marzą o hortensji w intensywnie różowym kolorze, natomiast inni pragną wyhodować na działce nietuzinkową hortensję niebieską. Okazuje się, że odcieniem tych pięknych kwiatów można manipulować nawet na długo po zasadzeniu. Wpływ na kolor kwiatów krzewu ma bowiem gleba, a przede wszystkim zawarte w niej mikroelementy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na barwę hortensji.

czytaj więcej
DO GÓRY