2023-06-30
Mali mieszkańcy łazienek
Inna nazwa rybika cukrowego to srebrzyk. Ma ona związek ze srebrną barwą ciała owada. Długość korpusu rybików cukrowych rzadko przekracza 10mm, a jeden osobnik może przeżyć nawet kilka lat. Srebrzyki nie mają skrzydeł i poruszają się po podłodze w charakterystyczny, zygzakowaty sposób. Najczęściej spotyka się je w nocy po włączeniu światła w łazience. Owady zaczynają wówczas szybko uciekać do kryjówki lub stają w bezruchu i czekają na oddalenie się zagrożenia.
Mało szkodliwe, ale uciążliwe owady
Rybiki cukrowe nie atakują człowieka. Nie gryzą skóry, nie wkłuwają się w ciało, ani nie powodują bolesnych ran. Mimo to nie są całkowicie neutralnym mieszkańcem domu. Czasem pokarmem owadów stają się ryż i mąka, innym razem papier i pleśń. Srebrzyki nie mają w zwyczaju wspinać się do szafek kuchennych, jednak zdarza się, że żerują na tapetach lub papierowych elementach, pogłębiając ich zniszczenie.
Dlaczego akurat łazienka?
Rybiki cukrowe lubią przebywać w miejscach o stosunkowo wysokiej wilgotności. Na swoje schronienie wybierają ciepłe kryjówki i bez większych wahań temperatur. Wydaje się więc oczywiste, że ze wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, decydują się właśnie na łazienkę. Owady żerują w nocy, z kolei w dzień przebywają w odpływach, szczelinach płytek łazienkowych czy zakamarkach, w których przechowuje się mokre ścierki i wilgotne mopy. Ukrywają się przed wzrokiem człowieka i z tego powodu trudno je spotkać za dnia.
Sposób na rybiki cukrowe
Chcąc walczyć z rybikami cukrowymi zacznij od uporządkowania mieszkania. Pozbądź się resztek jedzenia, odpadów i pleśni, a także uszczelnij pęknięte odpływy i rury. Następnie sięgnij po specjalne preparaty zwalczające srebrzyki. Przyda się między innymi BROS 007 na pluskwy i rybiki cukrowe. Postać mikrokapsułkowanego płynu sprawia, że środek likwiduje nie tylko osobniki mające bezpośredni kontakt z preparatem, ale także całą populację. Możesz też skorzystać z nowego produktu Bros Pułapka na rybiki.
Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcejPrzycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcej