Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-25

Jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki, pomimo swego niewinnego wyglądu, mogą szybko stać się utrapieniem, niszcząc delikatne rośliny i zakłócając równowagę ogrodowego ekosystemu. W obliczu tego problemu, wielu ogrodników zastanawia się, jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Zbieranie ślimaków

Aby zmniejszyć ilość ślimaków w ogrodzie, najlepiej zacząć od metod tradycyjnych, mało inwazyjnych i takich, które nie wymagają użycia żadnych preparatów. Jeżeli ogród zamieszkują ślimaki ze skorupkami, najprostszym sposobem jest pościąganie ich z roślin i wyniesienie ich z dala od ogrodu. Ślimaki najczęściej wychodzą w porze deszczowej lub bezpośrednio po deszczu i to właśnie wtedy najlepiej ich szukać.

Przynęty na ślimaki

Jeżeli natomiast ogród zamieszkują ślimaki nagie, czyli bez skorupek, najlepiej jest zwabiać je w jedno miejsce i wtedy się ich pozbyć. Ślimaki nagie wychodzą w nocy, najczęściej pomiędzy 21 a 1. Jedną z roślin, która wabi ślimaki jest bieluń dziędzierzawa, ale można też zastawić przynętę, np. w formie pokrojonej marchewki, jabłka, buraków lub kapusty. Kiedy ślimaki zaczną lgnąć do jednego miejsca łatwiej będzie je wyeliminować.

Preparaty zwalczające ślimaki

Jeżeli „plaga” ślimaków jest duża lub ogród jest zbyt wielki, by zbierać szkodniki ręcznie, warto sięgnąć po specjalne preparaty. Do zwalczania ślimaków polecamy m.in. Bros Vitrol GB, który od jakiegoś czasu może być stosowany w rolnictwie ekologicznym.

Dzięki specjalnie dobranej przynęcie skutecznie wabi ślimaki i jest przez nie chętnie zjadany. Środek powoduje natychmiastowe zahamowanie żerowania ślimaków na uprawach – już po jednokrotnym spożyciu środka szkodniki tracą apetyt i zaprzestają uszkadzania roślin.

Po spożyciu preparatu ślimaki zazwyczaj chowają się w glebie/podłożu, gdzie giną, dzięki czemu na chronionym obszarze nie widać śluzu i martwych ślimaków. Oprócz tego środek zawiera substancję czynną ulegającą rozkładowi na jony fosforanowe i jony żelaza, które naturalnie występują w glebie.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY