Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Jak wapnowanie wpływa na jakość gleby?

Często słyszymy, że wapnowanie jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodach, bo wyrównuje pH gleby i zmniejsza poziom jej zakwaszenia.  To jednak nie wszystko, co ogród zawdzięcza odpowiedniemu poziomowi wapna w podłożu. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj całość!

Nasz ogród, a szczególnie ziemia, która rodzi warzywa, owoce i kwiaty każdego roku, dzięki wapnowaniu może osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Wapno wpływa nie tylko na odkwaszenie gleby, ale pozytywnie oddziałuje także na jej jakość w niemal każdym aspekcie:

Wpływ wapnowania na właściwości fizyczne:

Ogranicza wymywanie się gleb do głębszych warstw. Cementuje gruzełki glebowe, uodparniając je na działanie wody. To skutkuje tym, że gleby ciężkie nie zlepiają się, gdy są wilgotne, a wysuszone nie tworzą trudnej do uprawy skorupy.

Wpływ wapnowania na właściwości chemiczne:

Wpływa pozytywnie na wzrost ilości próchnicy glebowej oraz poprawę jej jakości. Przyspiesza mineralizację substancji białkowych oraz organicznych związków białkowych. Zmniejsza stężenie jonów glinu, żelaza i manganu w glebie, przyczyniają się też do lepszego pobierania przez rośliny azotu w formie amonowej.

Wpływ wapnowania na właściwości biologiczne gleby:

Korzystnie wpływa na rozwój bakterii wiążących azot, więc gleba staje się bardziej żyzna. Ogranicza występowanie grzybów i pasożytów roślin, które lepiej rozwijają się w kwaśnym środowisku.

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY