Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Jemioła – jak świąteczna ozdoba może wpłynąć na zdrowie?

Jemioła to zaraz po choince najbardziej popularna roślina grudnia. Symbolizuje pomyślność i jest atrybutem całkiem całuśnego świątecznego zwyczaju. Tradycyjnie wiesza się ją w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod sufitem, nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami wejściowymi, aby przynosiła domownikom szczęście i odpędzała złe moce.

Sama w sobie również jest bardzo ciekawą rośliną. Czy wiedzieliście o tym, że:

1. Jemioła jest półpasożytem? Wodę, substancje odżywcze i produkty fotosyntezy pobiera z drzewa, na którym rośnie. Robi to, choć sama ma zdolność do samodzielnego wykonywania tego procesu.

2. Jej szerokie właściwości lecznicze zależą od tego, na jakim drzewie pasożytuje? Podobno najbardziej wartościowa jest jemioła ściągnięta z dębu.

3. Znajdujące się w jemiole lektyny i wiskotoksyny wykazują działanie cytoksyczne (niszczą komórki nowotworowe)? Pobudzają także układ odpornościowy.

4. Jej owoce i liście są wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy?

5. Bezpośrednie spożycie surowej jemioły jest dla człowieka trujące? Przed rozpoczęciem kuracji jemiołą najlepiej poradzić się lekarza.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY