Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-27

Lawenda – jak wykorzystać jej właściwości w domu i ogrodzie?

Uprawianie lawendy jest bardzo wdzięcznym zajęciem. To stosunkowo mało wymagająca roślina o szerokim zastosowaniu. Osoby uprawiające lawendę mogą korzystać z szeregu dobrodziejstw wynikających z jej właściwości. O czym mowa?

Zastosowanie w ogrodzie:

Dobrze podcinana i pielęgnowana lawenda tworzy piękne gęste kule, które mogą przyozdabiać rabatę lub obwódki ścieżek, zwiększając ich dekoracyjność. Warto również wiedzieć, że zapach rośliny odstrasza mszyce, a także komary. Również koty nie przepadają za aromatem rośliny. Ogrody z lawendą są zdecydowanie mniej chętnie odwiedzane przez owady i czworonogi z sąsiedztwa. Poza tym lawenda jest rośliną miododajną. Stanowi pożytek dla pszczół, trzmieli i motyli.

Zastosowanie w domu:

Już starożytni Rzymianie dodawali lawendę do kąpieli i takiego zabiegu można spróbować także we własnym domu. Warto zdawać sobie bowiem sprawę, że nazwa rośliny pochodzi z łaciny, gdzie „lavare” oznacza myć. Poza cechami docenianymi w pielęgnacji ciała, lawenda ma również właściwości uspokajające i przeciwbakteryjne. Nawet obecnie olejek eteryczny z jej kwiatów jest jednym z najszerzej stosowanych zapachów w aromaterapii. Lawenda znajduje zastosowanie również w garderobach. Jest wykorzystywana do odstraszania moli odzieżowych w szafach, a wysuszone kwiaty utrzymują zapach przez kilka lat.

Rośliny można użyć także w kuchni. Syrop z lawendy ma właściwości odprężające, jest często stosowany na dobry sen i łagodzi bóle głowy. Oprócz tego działa odprężająco na napięcia nerwowe w czasie wzmożonego stresu, menopauzy lub PMS, a także wspomaga układ trawienny. Lawenda jest też kwiatem, który chętnie dodaje się jako przyprawę do sosów i mięs.

Uprawiasz własną lawendę? Polecamy:

Nasiona Lawenda wąskolistna

Nawóz w płynie Bopon do lawendy 0,5 l

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY