Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-20

Co zrobić, gdy ugryzie kleszcz?

Ugryzienie przez kleszcza może być niebezpieczne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Równie groźne, co samo ukąszenie jest nieprawidłowe postępowanie po ataku pasożyta. Niewłaściwe usunięcie jego ciała może doprowadzić do rozwoju zakażenia. Trzeba więc zrobić to przy użyciu odpowiednich akcesoriów i unikać podstawowych błędów. Czego użyć do wyrwania kleszcza?

Wyrwij kleszcza i zdezynfekuj miejsce ukąszenia

Podstawowa czynność, jaką powinno się wykonać po każdym powrocie z lasu, parku i łąki, to dokładne obejrzenie swojego ciała. Kleszcze szczególnie chętnie przyczepiają się w miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Właśnie dlatego można je odkryć za uszami, w zgięciach kolan czy w pachwinach.

Jeśli na Twoim ciele pojawił się pasożyt, przygotuj pęsetę. Umyj ją pod bieżącą wodą, a następnie osusz i chwyć ciało owada tuż przy skórze. Nie rób tego jednak zbyt mocno, ponieważ ostre zakończenie pęsety może rozdrobnić ciało owada, zamiast je wyrwać. Pewnym ruchem usuń kleszcza z rany i upewnij się, że podczas wyrywania w skórze nie pozostał żaden z fragmentów ciała pasożyta. Zdezynfekuj ranę i wyrzuć martwego kleszcza.

Specjalna karta do usuwania kleszczy

Jeśli nie masz wprawy w obsłudze pęsety lub boisz się, że zamiast wyrwać ciało pasożyta, jedynie je rozerwiesz, możesz wybrać inną opcję. W ofercie BROS dostępna jest specjalna karta do usuwania kleszczy z dwoma rodzajami otworów i praktyczną lupą. Wystarczy przyłożyć ją w miejscu ukąszenia, a następnie delikatnie wsunąć ciało pasożyta w wycięcie na karcie. Dzięki dwóm rozmiarom otworów łatwo dopasujesz je do wielkości kleszcza i sprawnie usuniesz pasożyta.

Po wszystkim kartę należy delikatnym, ale pewnym ruchem podnieść do góry tak, aby kleszcz odczepił się od miejsca wkłucia. Umieszczona na produkcie lupa pozwoli lepiej przyjrzeć się ranie i ocenić, czy nie pozostał w niej fragment ciała pasożyta. Jeśli nie, uśmierconego insekta można wyrzucić, a miejsce ukąszenia odpowiednio zdezynfekować.

Smarowanie masłem? Stanowcze nie!

W kwestii smarowania kleszcza masłem narosło wiele legend. Pomimo różnych opinii należy pamiętać, że jest to szkodliwa technika usuwania pasożyta i pod żadnym pozorem nie powinno się z niej korzystać. Kleszcz potraktowany w ten sposób zacznie wymiotować w miejsce rany, a obecne w jego układzie pokarmowym drobnoustroje przedostaną się do organizmu człowieka. To właśnie one są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Treść żołądkowa kleszcza może zawierać między innymi bakterie powodujące boreliozę, na którą jak dotąd nie wynaleziono szczepionki. Kleszcza nie należy zatem smarować masłem, ponieważ może to zwiększyć ryzyko zakażenia groźną chorobą.

Czy kleszcze można przegonić?

Przed spacerem w miejsca występowania pasożytów, warto sięgnąć po specjalne preparaty przeciwko kleszczom. Przyda się między innymi Spray na komary i kleszcze BROS, który utrzymuje swoje działanie nawet przez kilka godzin. Preparat odstrasza pasożyty i powoduje, że te nie interesują się atakiem na ciało spryskanej osoby. Oprócz tego można sięgnąć po Spray na odzież BROS rozpylany na ubrania. W ten sposób zmniejsza się ryzyko przyniesienia kleszcza do domu na swoim ubraniu.

Przy odkryciu kleszcza natychmiast przejdź do jego usunięcia. Musisz zrobić to dokładnie, uważając by w skórze nie pozostał fragment ciała pasożyta. Po wykonaniu zabiegu bacznie obserwuj ranę i sprawdzaj, czy wokół niej nie pojawia się rumień. W przypadku podejrzenia choroby przenoszonej przez kleszcze, koniecznie wybierz się na konsultacje z lekarzem.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY