Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-24

Jak poprawić żyzność gleby w warzywniku?

Odczuwasz ogromną satysfakcję, gdy możesz zebrać włoszczyznę na rosół prosto z własnego ogrodu? Co jednak, gdy pomimo nawożenia Twoje uprawy słabo rosną i zamiast dorodnej marchewki, wyciągasz cieniutkie, wątłe warzywo o wątpliwym smaku? Oznaczać to może, że problem tkwi w glebie. Jak to zidentyfikować?

Po pierwsze: Sprawdź czy gleba nie jest zbyt kwaśna. Najlepszym odczynem dla większości warzyw jest pH na poziomie 6,8. Poziom kwasowości gleby można sprawdzić samodzielnie, używając zestawu do badania pH gleby Bopon. W przypadku, gdy ziemia będzie zbyt kwaśna, można zastosować do odkwaszania gleby granulowane wapno ogrodnicze.

Po drugie: Odpowiedz sobie na na kilka pytań:

1. Czy ziemia w ogrodzie szybko się przesusza?

2. Czy jest jaśniejsza niż gleby, które mogłeś zaobserwować w ogrodach sąsiadów?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco,  może to oznaczać, że ziemia ma za mało próchnicy. Poziom próchnicy można zbadać, zanosząc próbkę do Okręgowych Stacji Chemiczno- Rolnicznych. Prewencja w zakresie zachowania odpowiedniego poziomu próchnicy w glebie jest bardzo istotna, gdyż proces jego odnowienia jest zadaniem bardzo czasochłonnym. Dlatego też należy systematycznie wprowadzać do ziemi materię organiczną z kompostu, nawozów zielonych czy obornika. Nie bez znaczenia będzie także stosowanie oborników granulowanych np. obornika bydlęcego Bopon.

Jeśli sytuacja jest naprawdę zła – albo nie chcesz inwestować czasu i pieniędzy w użyźnianie gleby w swoim ogrodzie – możesz założyć warzywnik w skrzyniach, do których dodasz przystosowane podłoże, zakupione w centrum ogrodniczym.

Pozostałe porady

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej
DO GÓRY