Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Jak zimują owady?

Coraz niższe temperatury są dla owadów wyraźnym sygnałem, że zbliża się zima. Dla wielu z nich jest to okres, w którym zapadają w stan anabiozy, czyli potocznie zwany sen zimowy.

W odpowiedzi na niesprzyjające warunki, obniża się ich stan aktywności życiowej, co umożliwia im przetrwanie mroźnej pory roku. Część gatunków zimuje w postaci dorosłej, ale znajdą się też takie, które zapadają w stan anabiozy jako larwy (np. larwy motyli czy gąsienice) lub jako poczwarki. Innym, ciekawym przykładem są mrówki, które spędzają zimę w gromadzie. Znajdują schronienie w najgłębszym zakamarku przysypanego śniegiem mrowiska i przesypiają chłodne miesiące.

W przypadku os, zimę przetrzymują tylko zapłodnione samice. Reszta nie jest w stanie przeżyć, kiedy temperatura spada poniżej zera. Gatunkiem, dla którego mrozy nie są straszne, to komary. Najczęściej zimują one w postaci jaj na dnie zbiorników wodnych. Zdarza się również, że jaja komarów znajdują się w miejscach, gdzie woda nie pojawia się zbyt często, np. na łąkach. W oczekiwaniu na wilgoć są w stanie przetrwać nawet kilka lat.

Bywa, że owady spotykamy zimą w naszych domach, najczęściej w piwnicy lub na strychu. Są to najczęściej pająki lub muchy ukryte między szczelinami mebli i ścian.

Pozostałe porady

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej
DO GÓRY