2023-10-17
Obornik bydlęcy
Obornik bydlęcy poprawi zdolność gleby do zatrzymywania wody, dlatego warto go użyć zwłaszcza na glebach skłonnych do przesuszania. Ten rodzaj nawozu można podawać roślinom ozdobnym i rozsypywać na trawniki. Ma stosunkowo niskie stężenie składników odżywczych, więc trudno o przenawożenie. Oprócz roślin ozdobnych i trawnika, popularne jest także podrzucanie obornika bydlęcego na grządki z warzywami: kalarepą, kapustą i szparagami.
Obornik kurzy
Przy jego stosowaniu warto zachować ostrożność. Naturalny obornik kurzy zawiera bardzo dużo składników pokarmowych, a zwłaszcza azotu, który podany w nadmiarze może zaszkodzić roślinom. Z tego powodu wielu ogrodników decyduje się, by obornik kurzy stosować raz na kilka lat i za każdym razem wymieszać go z innym rodzajem nawozu lub wodą. Nie oznacza to jednak, że trzeba z niego całkowicie rezygnować. Wręcz przeciwnie. Obornik kurzy można podać pod ziemniaki i pomidory, czyli rośliny o względnie dużych wymaganiach pokarmowych.
Obornik koński
Zaletą obornika końskiego jest zdolność do spulchniania i nagrzewania gleby. W odróżnieniu od obornika bydlęcego, można go używać zarówno na lekkich, jak i ciężkich ziemiach. Jest nieco silniejszy, niż obornik bydlęcy. Poleca się go podawać w uprawie marchwi, pora, buraków czy grochu. Niektórzy sięgają po obornik koński także podczas przygotowywania rozsad.
Obornik świński
Zestaw oborników zasilających gleby uzupełnia obornik świński. Nawóz idealnie nadaje się do stosowania w uprawie cebuli, buraków czy kalafiora. Jest bogaty w potas, fosfor i azot, czyli podstawowe składniki niezbędne do wzrostu roślin. Warto po niego sięgać.
Rośliny będą rosły zdrowo, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki. W nawożeniu ważne jest poznanie właściwości każdego z dostępnych oborników, tak by nie zaszkodzić poszczególnym roślinom. Znając działanie danego typu obornika można podawać go w precyzyjnie dobranej dawce, na właściwe gleby i pod odpowiednie uprawy.
Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcejPrzycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcej