2024-04-04
W naturze rosną one wysoko na drzewach, dlatego ich korzenie są w większej części odsłonięte. Występują prawie wszędzie, z wyjątkiem obszarów pustynnych i polarnych. W Polsce wyróżniono około 50 gatunków tych roślin. Wszystkie storczyki w Polsce podlegają ochronie ścisłej.
Zdecydowanie najbardziej popularną odmianą orchidei dostępną w wielu kwiaciarniach i centrach ogrodniczych jest falenopsis (phalaenopsis). Zazwyczaj sprzedawany w przezroczystej, plastikowej doniczce wypełnionej luźnym, przewiewnym podłożem z dodatkiem kory.
Aby jednak nasz storczyk dobrze się prezentował, należy mu zapewnić odpowiednie warunki.
1. Większość storczyków lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar, dlatego należy unikać pozostawiania wody w podstawce.
2. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, najlepiej stosować taką, która odstała kilka godzin np. w konewce.
3. Storczyki nie lubią chloru ani nadmiaru wapnia, który znajduje się w wodzie kranowej.
4. Do podlewania najlepiej używać deszczówki, wody przefiltrowanej lub wody wodociągowej z dodatkiem wody destylowanej.
5. Najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości wody storczykowi jest moczenie go w większym naczyniu wypełnionym wodą z dodatkiem nawozu przez około 15-30 minut.
6. Nie należy stosować tej samej wody do innych storczyków, ponieważ można w ten sposób przenieść na inne rośliny szkodniki lub choroby.
7. Jeśli storczyk stanowi gotową kompozycję, to wodę możemy wlać bezpośrednio do doniczki, a następnie odciągnąć jej nadmiar przy pomocy np. strzykawki.
8. Przed rozpoczęciem uprawy storczyka umieszczonego bezpośrednio w doniczce bez podstawki, warto na jej spodzie wyłożyć kilka kamieni. Następnie na nich położyć kawałek plastikowej siatki, przez którą przejdzie gruba rurka. Za jej pomocą, mniejszą rurką będzie można z dna odciągać nadmiar wody.
9. Storczyki należy podlewać rano, ponieważ wieczorowe spadki temperatur sprawiają, że storczyk jest bardziej podatny na choroby grzybowe.
10. Kolejne podlewanie można wykonać po całkowitym przeschnięciu podłoża.
11. Jego wilgotność można kontrolować drewnianym patyczkiem umieszczonym w doniczce.
Podstawowa zasada mówi, że storczyki należy nawozić przede wszystkim w okresie wegetacji czyli od kwietnia do września. Wystarczy 1-2 razy w miesiącu. W okresie spoczynku roślin (zwykle od listopada do lutego), nawozów nie stosuje się wcale lub jedynie niewielką dawkę raz w miesiącu. Częstotliwość i sposób nawożenia należy jednak dostosować do cyklu rozwojowego konkretnego storczyka, gdyż mogą one mieć różne okresy wegetacji i spoczynku.
Zasilając storczyki, musimy pamiętać, aby nawozu nie stosować:
Kupując falenopsisy, łatwo zauważymy, że w ich doniczkach nie ma ziemi. Lekkie podłoże złożone z kory, patyków i kamyków to idealne warunki dla tych roślin. Dzięki niemu korzenie storczyków nie są narażone na gnicie.
Jeśli chodzi o przesadzanie storczyków to należy pamiętać o 7 najważniejszych zasadach:
1. Orchideę należy przesadzić, gdy podłoże straciło swoje właściwości, korzenie zaczęły gnić (np. z powodu zbyt częstego lub obfitego podlewania) lub są zbyt rozrośnięte i wystają za doniczkę.
2. Zasadą jest, aby przesadzać storczyki do większej doniczki średnio co 2 lata.
3. Najlepszy czas na przesadzanie storczyków to początek wiosny.
4. Nie należy przesadzać orchidei w fazie kwitnienia.
5. Podczas przesadzania storczyka należy usunąć martwe korzenie.
6. Najlepiej zastosować specjalne podłoże do storczyków zawierające korę sosnową, mech czy torfowiec. Zwykła ziemia do roślin doniczkowych się nie nadaje. Podłoże musi umożliwić właściwe odprowadzenie wody i napowietrzenie korzeni.
7. Do podlewania najlepiej stosować wodę filtrowaną lub odstałą. Woda zimna i podana prosto z kranu może zaszkodzić roślinom.
1. Wełnowce
Przypominają małe kłębki waty. Są przyczepione do liści rośliny. Gdy je zauważymy, musimy działać natychmiast, bo one szybko się rozmnażają i mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Ich zwalczanie polega na usuwaniu szkodników z rośliny za pomocą patyczka do uszu zamoczonego w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, szarego mydła lub alkoholu. Warto też zmienić roślinom podłoże na świeże, bo w starym wełnowce już mogły złożyć jaja. Można zastosować Płyn na mszyce Bros Naturalnie – jest to gotowy do użycia płyn w postaci roztworu wodorozpuszczalnych polimerów, który eliminuje mszyce, mączliki szklarniowe, przędziorki, miodówki, wciornastki, miseczniki, a także wełnowce i tarczniki – larwy i młode stadia gąsienic. Jego działanie polega na unieruchomieniu i mechanicznym odcięciu szkodnika od powietrza. Regularnie stosowany znacząco ogranicza występowanie szkodników.
2. Miseczniki i tarczniki
Te owady najchętniej żerują na dolnej stronie liści w okolicy nerwów, dlatego to tam najlepiej jest ich szukać. Otacza je charakterystyczna, brunatna, płaska u tarczników i wypukła u miseczników tarczka, która jest sztywnym chitynowym pancerzykiem, chroniącym owady przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Można z nimi walczyć w podobny sposób jak z wełnowcami.
3. Przędziorki
Jest to maleńki pajęczak trudny do zaobserwowania gołym okiem, dlatego jego obecność można dostrzec dopiero wtedy, gdy na roślinie zaczynają pojawiać się tworzone przez niego pajęczynki, a na liściach srebrzyste smugi i przebarwienia. Do walki z tym szkodnikiem nadaje się wspomniany wyżej Płyn na mszyce Bros naturalnie.
4. Ziemiórki
Są to małe, latające muszki, które potrafią doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Można z nimi walczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie żółtych pułapek lepowych. Bros posiada w swojej ofercie Pułapki na ziemiórki Bros naturalnie, które skutecznie wyłapują dorosłe postaci ziemiórek. Wabione żółtym kolorem przyklejają się do pułapki, co pozwala monitorować ich obecność oraz uniemożliwia ich dalsze rozmnażanie. Pułapka nie zawiera środków owadobójczych. Występuje w dwóch dekoracyjnych kształtach i dzięki temu stanowi dodatkową ozdobę doniczki. Jeśli jednak w doniczce zalęgną się larwy możesz użyć Preparatu na ziemiórki Bros naturalnie, który wykazuje bardzo dużą skuteczność (ponad 90%) w zwalczaniu zarówno dorosłych osobników jak i larw ziemiórek.
Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.
czytaj więcejPrzycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.
czytaj więcej