Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Jak przedłużyć trwałość choinki?

Marzysz o żywej choince podczas Świąt Bożego Narodzenia? Obawiasz się, że drzewko szybko skończy swój żywot? Mamy dla Ciebie garść krótkich porad, dzięki którym przekonasz się, jak przedłużyć trwałość choinki.

Żywa choinka jest niezastąpioną ozdobą każdego domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Pięknie pachnie, wprowadza magiczną atmosferę i jest uwielbiana przez wszystkich domowników. Podpowiadamy jak najdłużej cieszyć się jej pięknym wyglądem.

1. Wybór odpowiedniego drzewka

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego drzewka. Powinno mieć elastyczne gałązki oraz intensywny zapach. Choinka z brązowiejącymi i ostrymi igłami może być przesuszona i trudno będzie ją odratować. O tym jakie drzewko najlepiej wybrać na choinkę pisaliśmy tutaj.

2. Ustawienie choinki w stojaku lub doniczce

Przed włożeniem drzewka do stojaka zaleca się, aby przyciąć końcówkę pnia o minimum 2 cm. Następnie należy napełnić stojak wodą lub podlać doniczkę (w zależności od wybranej opcji). Poziom wody powinien być regularnie sprawdzany, a w razie potrzeby jej brak należy uzupełnić.

3. Daj roślinie czas na aklimatyzację

Żywej choinki nie powinno się wstawać bezpośrednio do ogrzanego pomieszczenia. Zamiast tego lepiej dać jej czas na stopniową aklimatyzację. Po zakupie drzewko można ustawić w przedsionku, na tarasie lub w budynku gospodarczym. Dobrze jest zwiększyć wilgotność powietrza w domu, a dopiero potem wnieść choinkę.

Uwaga! Choinki nie ustawiaj blisko źródła ciepła, a więc w pobliżu grzejnika lub kominka. W przeciwnym razie suche i gorące powietrze szybciej zniszczy drzewko. Aby przedłużyć trwałość świątecznego drzewka, możesz sięgnąć po specjalne odżywki do choinek.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY