Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-03

Jak zwalczyć mszyce na różach?

Walkę z mszycami należy zacząć od razu po ich zauważeniu. Szkodniki nie są szczególnie trudne do zwalczenia, jednak potrafią wyrządzić wiele szkód. Dlatego należy reagować jak najszybciej.

Po czym poznać, że na różach pojawiła się mszyca?

Najbardziej oczywistym sygnałem jest zaobserwowanie szkodników spacerujących po liściach i łodygach. Czasem ukrywają się one pod blaszkami, dlatego warto mieć to na uwadze przy lustrowaniu rośliny. Na liściach mogą pojawić się także przebarwienia, a kształt samych liści może ulec zdeformowaniu. O obecności mszycy będzie świadczyć lepka spadź pokrywająca blaszki liści, a także mrówki kręcące się wokół rośliny. Wielokrotnie zwracaliśmy już uwagę, że pojawienie się mrówek w okolicy mszycy nie jest dobrym zwiastunem. Mrówki współpracują z mszycami i w zamian za dostęp do słodkiej spadzi, chronią je przed drapieżnikami. Jeśli więc zauważysz, że na róży zaatakowanej przez mszyce pojawiły się mrówki, możesz być pewny, że kłopot z mszycami będzie jedynie narastać. Mrówki z pewnością nie pomogą Ci w walce ze szkodnikami.

Jak pozbyć się mszycy atakującej róże?

Najprostszym sposobem jest użycie produktów zwalczających mszyce, np. Bros Parcan na mszyce. Jest to gotowy do użycia spray, który świetnie sprawdza się w walce z mszycami w amatorskich uprawach róż, pelargonii, w ogrodach działkowych i na balkonach.

Jeśli nie chcesz stosować chemicznych oprysków w swoim ogrodzie, możesz sięgnąć po sprawdzone, domowe metody. Jedną z najpopularniejszych jest oprysk wywarem z czosnku. Jego przygotowanie jest proste. W pierwszej kolejności wyciskamy 20 dag czosnku przez praskę i zalewamy 10l wody. Następnie całość gotujemy 30 minut i po wystygnięciu robimy oprysk. Równie popularny jest wyciąg z cebuli, który przygotowujemy tak samo jak ten wcześniejszy. Jedyną różnicą jest ilość cebuli – wywar powinien zawierać jej około 75 g.

Pozostałe porady

Formowanie żywopłotu. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Cięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.

czytaj więcej

Co zrobić, aby ukąszenie komara przestało swędzieć?

Ukąszenie komara nie jest szczególnie bolesne, jednak pozostawiony na skórze ślad potrafi być bardzo uporczywy. W miejscu ugryzienia powstaje swędzący bąbel, który wraz z drapaniem staje się coraz bardziej męczący. Można jednak temu zaradzić. Zobacz, co zastosować na ugryzienie komara i sprawdź, jak załagodzić swędzenie.

czytaj więcej
DO GÓRY